Stracili kontrakt na ratownictwo medyczne. Żądają odszkodowania od ratowników Ratownicy są zdania, że cała sprawa stanowi argument za upaństwowieniem systemu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Spółka AMG Centrum Medyczne zarządzająca Szpitalem Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej domaga się 2,1 mln zł odszkodowania za utracony kontrakt z NFZ od 21 ratowników medycznych, z którymi nie podpisała na czas umów o pracę. To właśnie ten fakt zadecydował o utracie umowy z płatnikiem.

Po dziesięciu dniach pracy bez umowy z pracodawcą (pierwsza dekada lipca br.) ratownicy medyczni nie zalogowali się do systemu i powiadomili o sytuacji m.in. Łódzki Urząd Wojewódzki. Kontrola NFZ przeprowadzona w trybie doraźnym na polecenie wojewody łódzkiego już 11 lipca skutkowała natychmiastowym zerwaniem umowy na ratownictwo medyczne ze spółką AMG CM.

Kontrolerzy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ustalili, że w okresie od 1 do 10 lipca br. ratownicy pełnili dyżury bez umowy ze swoim pracodawcą. Co ciekawe, umowy takie były sporządzone, ale z bliżej nieokreślonych przyczyn nie zostały podpisane przez żadną ze stron.

Dokumenty zebrane przez Fundusz w ramach kontroli wskazują zatem, że od 1 lipca br. szpital w Rawie Mazowieckiej nie zapewniał personelu udzielającego świadczeń zgodnie z umową. Oznacza to, że AMG CM od tego dnia udzielało świadczeń niezgodnie z umową z NFZ (bez oficjalnego zatrudnienia ratowników), co stanowiło zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Na podstawie wyników kontroli Funduszu, wojewoda łódzki, w porozumieniu z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi, zadecydował o natychmiastowym przejęciu opieki nad pacjentami przez z WSRM.

- Pacjenci z rejonu Rawa Mazowiecka, Cielądz, Sadkowice, Regnów, Biała Rawska znaleźli się pod opieką Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która udziela świadczeń ratownictwa medycznego także w sąsiednim powiecie. Do dyspozycji pacjentów, tak jak dotąd, są dwa ambulanse P i jeden S., stacjonujące w dotychczasowych miejscach - informuje Magdalena Góralczyk z działu prasowego Łódzkiego OW NFZ.

- WSRM w Łodzi będzie opiekowała się tymi pacjentami do końca 2017 r. W IV kwartale br. Łódzki OW NFZ planuje rozpisanie postępowania konkursowego na ratownictwo medyczne w tym rejonie - dodaje Góralczyk.

Dlaczego nie podpisano umów?
Dlaczego ratownicy nie otrzymali do podpisania przygotowanych wcześniej umów? Sprawa nie jest jasna. Tłumaczenie AMG Centrum Medycznego, że 30 czerwca wygasła umowa z NFZ i spółka czekała na jej przedłużenie, zaciemnia ją jeszcze bardziej, bowiem łódzki NFZ oświadcza, że już w dniach 23 i 24 czerwca podpisane zostały wszystkie stosowne porozumienia dotyczące przedłużenia umowy na ratownictwo medyczne z AMG do 30 czerwca 2018 r.

- Został podpisany plan rzeczowo-finansowy na okres od lipca do grudnia 2017 r. oraz protokół ustaleń tego planu, a także oświadczenie o gotowości do udzielania świadczeń i o spełnianiu warunków umów. Słowem, świadczeniodawca miał wszystko, co konieczne, by zajmować się pacjentami zgodnie z wymogami NFZ - podkreśla Magdalena Góralczyk. Dodaje, że w tej sprawie cały czas prowadzona jest kontrola Funduszu, która obecnie jest na etapie sporządzania protokołu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH