Stomatolodzy: 10 tys. zł kary za brak informacji o odpadach medycznych

Stomatolodzy, którzy nie złożyli informacji o wytwarzanych odpadach medycznych, będą musieli zapłacić karę - 10 tys. zł. Problem dotyczy 90 proc. gabinetów w Białymstoku.

Zgodnie z przepisami, określonymi w "Krajowym planie gospodarki odpadami 2010", a wynikającymi z uchwały Rady Ministrów z 29 grudnia 2006 roku, obowiązek corocznego informowania urzędu marszałkowskiego o gospodarowaniu odpadami medycznymi dotyczy również wszystkich gabinetów stomatologicznych.

Dentysta musi mieć umowę z firmą zbierającą odpady, a także musi gromadzić dokumenty potwierdzające ich odbiór przez firmę. Ten obowiązek jest sprawdzany co roku przez sanepid. Niezależnie od tego zakład stomatologiczny powinien złożyć z sprawozdanie do marszałka województwa w terminie do 15 marca. Od niedawna za jego niedotrzymanie grozi grzywna - 10 tys. zł.

Pojawia się pytanie, czy kara nie jest nazbyt wysoka i czy jej zunifikowanie (jest taka sama za brak sprawozdania jak i za brak umowy z firmą zajmującą się utylizacją) ma sens?

Ministerstwo Środowiska odpowiada: "należy podkreślić, że, zgodnie z ustawą o odpadach, obowiązki składania sprawozdania istnieją w polskim prawie już od roku 2001. Należy zauważyć, że m.in. jakość przekazywanych danych dotyczących odpadów powstających w służbie zdrowia, w tym prywatnych gabinetów, budzi poważne zastrzeżenia".

Jednocześnie w piśmie przysłanym do redakcji rynekzdrowia.pl biuro prasowe Ministerstwa Środowiska podkreśla, że w okresie obowiązywania kar pieniężnych za niewywiązywanie się z nałożonych przez ustawę obowiązków do resortu napłynęły liczne postulaty dotyczące złagodzenia sankcji.

Co na te propozycje resort? W rządowym projekcie nowej ustawy o odpadach dostosowującym prawo do uregulowań unijnych, przygotowywanym obecnie przez Rządowe Centrum Legislacji, zaproponowano nowy wymiar kary za naruszenie przepisów. W jakiej wysokości? Niestety tej informacji nie udało się już uzyskać.

Urzędnicy na sprawdzenie sprawozdawczości mają trzy lata. Jak na razie w woj. podlaskim na 4 tys. podmiotów, które mają obowiązek złożenia sprawozdawczości w zakresie utylizacji odpadów, urzędnicy wszczęli już 30 postępowań. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH