Od 2 lutego 2009 r., gdy wejdzie w życie zmiana rozporządzenia o zasadach wynagradzania za udział w pracach komisji lekarskich, jej członkowie będą zarabiać więcej. Lekarze do 100 złotych za dzień pracy w komisji.

Podwyżki dla lekarzy wyniosą od 20 do 40 zł. Zgodnie z nim przewodniczący powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej za dzień pracy będzie otrzymywać od 80 do 120 zł, lekarz od 70 do 100 zł, a osoba średniego personelu medycznego od 60 do 80 zł.

Powodem zmian są poważne problemy z badaniami poborowych, które przeprowadza obecnie około 400 powiatowych i 16 wojewódzkich komisji lekarskich. Badani są mężczyźni (będzie tak także od przyszłego roku, kiedy nie będzie już poboru), którzy w danym roku skończą 19 lat i starsi mężczyźni, którzy nie dopełnili tego obowiązku w wieku lat 19 lub złożyli wnioski o powtórne orzeczenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Według wyliczeń MSWiA w czasie jednego dnia powiatowa komisja lekarska bada nie mniej niż 35 osób. To powoduje, że za określenie przydatności do służby jednego badanego przewodniczący komisji otrzymuje 2,28 zł, lekarz – 2 zł, a średni personel medyczny – 1,71 zł. Tak niskie stawki powodują, że prowadzeniem badań nie są zainteresowani nawet emerytowani lekarze.

W niektórych regionach wielu lekarzy rezygnowało z pracy już w czasie przeprowadzenia poboru i trzeba było nawet po osiem razy powoływać nowe powiatowe komisje lekarskie. Było tak m.in. w województwach lubelskim, łódzkim i opolskim. W części powiatów województwa podkarpackiego w ogóle nie powołano komisji lekarskich, bo nie udało się wyegzekwować od lekarzy obowiązku uczestnictwa w pracach komisji. Autorzy projektu zakładają, że proponowane podwyżki zmienią tę sytuację. Koszt zmian wyniesie około 2 mln zł rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH