Środowisko medyczne Świętej Rodziny z poparciem dla prof. Chazana

Czternastu przedstawicieli - lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci - Środowiska Medycznego Świętej Rodziny przy parafii św. Rodziny na warszawskim Zaciszu w liście do redakcji Rynku Zdrowia wyraziło swoje poparcie dla prof. Bogdana Chazana.

"Jesteśmy zbudowani lekarską postawą Pana prof. Bogdana Chazana, Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie. Odmowa zabicia chorego dziecka w łonie matki umacnia nas, pracowników służby zdrowia w trudnych decyzjach. Publiczne oskarżanie i zniesławianie lekarza za postępowanie zgodne z Przysięgą Lekarską, Kodeksem Etyki Lekarskiej oraz własnym sumieniem jest oburzające i niszczy zaufanie pacjentów do naszego zawodu" - czytamy w liście.

Czytaj także: Klauzula sumienia: trwa spór o prawa lekarza, matki i nienarodzonego dziecka

"Zarzucanie Panu Profesorowi braku udzielenia pomocy lekarskiej pacjentce, uważamy za niezgodne z prawdą i bezpodstawne wobec propozycji długofalowej, profesjonalnej i kompleksowej formy pomocy, zgodnie z art. 30 Kodeksu Etyki Lekarskiej, jaką oferował Profesor matce i jej dziecku. Zdumiewa, że lekarza, powołanego do ochrony życia każdego pacjenta, prawo polskie zobowiązuje do szukania zabójcy dziecka a zabijanie nazywa świadczeniem medycznym!" - czytamy dalej w liście.

"Nie zgadzamy się aby aborcję nazywać świadczeniem zdrowotnym. W Polsce „prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej"- dodają autorzy listu.

Zdaniem autorów listu zapis w Ustawie o zawodzie lekarza dotyczący stosowania klauzuli sumienia (art. 39) jest wewnętrznie sprzeczny. Pozwala lekarzowi powstrzymać się od wykonania świadczeń niezgodnych z sumieniem i mówi, że „ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej".

W opinii autorów listu taki zapis praktycznie uniemożliwia korzystanie z klauzuli sumienia. W ich opinii nadzieję budzi fakt, że Naczelna Rada Lekarska, 21 lutego br. zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego art. 39 Ustawy o zawodzie lekarza (tzw. klauzula sumienia) jako niezgodny z zasadą wolności sumienia sformułowaną w Konstytucji RP oraz w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych.

"Wyrażamy uznanie i poparcie dla postawy prof. Chazana, który od wielu lat jest dla nas realnym wzorem etycznego działania dla dobra pacjentów. Jest przykładem właściwego korzystania z klauzuli sumienia, pomimo sprzecznych nakazów prawa" - oświadcza czternaście osób, przedstawicieli Środowiska Medycznego Świętej Rodziny przy parafii św. Rodziny na warszawskim Zaciszu, podpisanych pod listem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH