Sprzeciw wobec opinii lekarza nie dotyczy odmowy badań prenatalnych?

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny protestuje przeciwko wypowiedziom minister zdrowia Ewy Kopacz, która stwierdziła, że pacjentki mają możliwość odwołania się od decyzji lekarza w przypadku odmowy wystawienia skierowania na badania prenatalne.

W ocenie Federacji takie wypowiedzi wprowadzają opinię publiczną w błąd. „Jest faktem, że po wejściu w życie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta istnieje prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu od opinii albo orzeczenia lekarza” - czytamy w przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku Federacji.

Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji, zwraca jednak uwagę, że mechanizm ten ma zastosowanie tylko w bardzo wąskim zakresie spraw, do którego nie należy ani odmowa wystawienia przez lekarza skierowania na badanie prenatalne, ani odmowa wykonania badania prenatalnego.

Zdaniem Federacji, jedyną możliwością wynikająca z przepisów ustawy o prawach pacjenta byłoby złożenie wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez Rzecznika Praw Pacjenta w związku z domniemanym naruszeniem prawa do świadczeń zdrowotnych.

Nawet, gdyby jednak takie postępowanie potwierdziło fakt naruszenia tego prawa pacjenta, nie stanowi to żadnego realnego środka oddziaływania lekarzy skutkującego zmianą ich sposobu postępowania - uważa Federacja.

Kontrowersje związane z tą sprawą wywołał wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Orzekł on naruszenie przez Polskę przepisów Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH