Sprawy błędów lekarskich - coraz częstsze i bardziej skomplikowane Fot. archiwum

Narasta liczba spraw dotyczących błędów medycznych, są też coraz bardziej skomplikowane, zaś sędziom i prokuratorom brakuje rzetelnej wiedzy do oceny takich spraw - podkreślano podczas piątkowej (24 kwietnia) II Śląskiej Konferencji Medyczno-Prawnej w Katowicach.

- Od kilku lat obserwujemy narastającą wręcz lawinowo liczbę spraw z podejrzenia błędu medycznego, które są nadsyłane do naszego zakładu. Obecnie stanowi to już ok. 60 proc. wszystkich spraw przyjętych i realizowanych do opiniowania - powiedział kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr hab. n. med. Czesław Chowaniec.

Jak poinformował, liczba spraw dot. błędu lekarskiego, które wpłynęły do katowickiego zakładu w 1970 r. wynosiła 8, a w 2014 r. - 558.

- Sprawy dotyczące oceny postępowania lekarskiego cechuje coraz większy stopień złożoności i skomplikowania, praktycznie nie spotykamy spraw, gdzie występowałby jeden pacjent i jeden lekarz - oceny dotyczą postępowania zespołowego, wieloetapowego, rozłożonego na miesiące albo nawet lata - dodał Chowaniec.

Wśród cech charakterystycznych takich spraw uderza - jak mówił - ogólnikowy charakter zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa, przewlekłość postępowania, trudność uzyskania opinii biegłych, bardzo niski odsetek spraw kierowanych do mediacji sądowej.

Nadzwyczajnie aktywni są z reguły pokrzywdzeni, występujący jako oskarżyciele posiłkowi, i ich pełnomocnicy. Postawa obwinianych lekarzy w początkowym okresie postępowania jest z reguły bierna, aktywizują się dopiero po wniesieniu aktu oskarżenia i wpłynięciu opinii biegłych, zwłaszcza jeśli jest niekorzystna.

- Jaka jest zasada? Przede wszystkim kwestionowanie opinii w całości, podważanie kompetencji i doświadczenia zawodowego biegłych, niekończące się polemiki i wnioski o uzupełnienie opinii poprzez wykazywanie pozornych wewnętrznych sprzeczności. Uderzające jest formułowanie bardzo dużej liczby pytań dodatkowych. Rekord to 623 pytania dodatkowe. Z informacji z sądu wiem, że wpłynęło kolejnych 150 - w sumie jest więc już blisko 800 - relacjonował Chowaniec.

Zaznaczył, że obwinieni lekarze, aby mieć szansę powodzenia w procesie, muszą sięgać po obrońców "z górnej półki", merytorycznie przygotowanych. Na rynku działają - jak mówił - wyspecjalizowane kancelarie, a lekarz jest uważany za dobrego klienta.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH