Anand Grover, sprawozdawca ONZ ds. powszechnego prawa do korzystania z najwyższych dostępnych standardów zdrowia fizycznego i psychicznego, ocenia po wizycie w Polsce, że dostęp polskich kobiet do antykoncepcji, badań prenatalnych i aborcji jest utrudniony.

W trakcie rozpoczętej 5 maja wizyty spotkał się z przedstawicielami ministerstwa zdrowia oraz organizacji pozarządowych. Odwiedził też ośrodki dla narkomanów w Gdańsku i w Warszawie.

- Wszędzie tam, gdzie aborcja spełnia wymogi legalności, należy zapewnić nie tylko jej bezpieczeństwo, lecz również dostępność - powiedział Grover.

Podkreślił, że spotkał się z kobietami, twierdzącymi, że lekarze powołujący się na klauzulę sumienia odmawiają wykonania legalnych aborcji. W jego ocenie - w takich przypadkach - państwo zobowiązane jest do zapewnienia możliwości korzystania z praw człowieka bez barier i biurokratycznych opóźnień.

Grover powiedział, że nie otrzymał oficjalnych danych o zakresie nielegalnych aborcji. Według przytoczonych przez niego szacunkowych danych jest ich od 80 do 180 tys. rocznie. Pytany o źródło tych danych stwierdził, że są to rozmaite dane agend pozarządowych, oraz dane, które także pojawiają się w prasie.

Grover wyraził też zaniepokojenie w związku z brakiem informacji o prawach dzieci i młodzieży do zdrowia seksualnego i prokreacyjnego. Zaapelował o zapewnienie bezstronnych informacji i kształcenia o seksie i związkach oraz lepsze finansowanie antykoncepcji.

Podkreślił, że w czasie pobytu w Gdańsku, w tamtejszym ośrodku leczenia narkomanów wysłuchał licznych skarg na niedostępność terapii metadonowych dla narkomanów. Podkreślił, że władze lokalne zobowiązały się do zapewnienia programu terapii metadonowej w Gdańsku. Metadon jest substytutem narkotyku dla osób uzależnionych i ma działanie takie jak narkotyk.

Raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ma zostać przedstawiony w marcu 2010 roku na sesji Rady Praw Człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH