Dr hab. Marian Gryboś ma być od piątku zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Tymczasem uczelniany rzecznik dyscyplinarny bada, czy dr Gryboś nie popełnił plagiatu i nie fałszował wyników badań.

Zarzutów wobec dr. Mariana Grybosia jest kilka. Najpoważniejsze dotyczą popełnienia plagiatu w podręczniku Ginekologia onkologiczna. Jest także podejrzewany o to, że fałszował wyniki badań, które były podstawą jego publikacji naukowych. Miał także naruszyć zasady współautorstwa tekstów, czyli dopisywać swoje nazwisko do listy autorów publikacji powstałych w jego klinice.

Wykładowca wrocławskiej AM jest kierownikiem I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa, specjalizuje się w ginekologii onkologicznej. O podejrzeniach wobec dr. Grybosia już od lipca wiedzieli rektor uczelni prof. Ryszard Andrzejak i ówczesny dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Adam Szeląg. O sprawie wspomniało także wrześniowe Forum Akademickie.

Dr Gryboś nie chciał wypowiadać się na temat zarzutów. Rektor Akademii Medycznej już w lipcu zlecił zbadanie sprawy prof. Stanisławowi Pielce, uczelnianemu rzecznikowi dyscyplinarnemu. Sprawa przedłużenia dr. Grybosiowi stanowiska profesorskiego na uczelni to jedno, druga sprawa to trwająca procedura nadania mu naukowego tytułu profesora. Tę wstrzymał prof. Szeląg.

- Przy takich zarzutach to niedopuszczalne. Uznałem, że tak będzie lepiej dla dobra sprawy. Jeśli rzecznik dyscyplinarny uzna, że podejrzenia są nieprawdziwe, procedurę można wznowić - mówi prof. Szeląg.

Prof. Pielka nie wie, kiedy zakończy postępowanie wyjaśniające.

 - Muszę zebrać dokumenty, przesłuchać świadków, przygotować szereg analiz. Pracuję nad tym od lipca. Mam na to sześć miesięcy, czyli muszę je zamknąć do końca roku.

Tymczasem w piątek rada Wydziału Lekarskiego będzie głosowała nad ponownym zatrudnieniem dr. Grybosia na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jolanta Antonowicz-Juchniewicz nie chce rozmawiać na ten temat. Dlaczego rektor nie odwołał głosowania nad uchwałą o zatrudnieniu dr. Grybosia?

- Postępowanie rzecznika dyscyplinarnego jest poufne, nie mam prawa nikogo informować, że taka procedura została wszczęta wobec jakiejkolwiek osoby - odpowiada prof. Ryszard Andrzejak.

Rada wydziału może wydać pozytywną opinię na temat dalszego zatrudnienia dr. Mariana Grybosia. Jednak ostateczna decyzja o przyznaniu mu tego stanowiska należy do rektora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH