Sprawa zmarłej pacjentki chorej na raka: zły system czy złe leczenie?

Chora na raka pacjentka, która pozwała NFZ za odmowę leczenia, mogła być źle leczona, a NFZ działał w ramach swoich kompetencji - wynika z komunikatu małopolskiego NFZ. O złym systemie leczenia raka nerki w Polsce mówi natomiast prof. Cezary Szczylik w zeznaniach złożonych w tym procesie, do których dotarła Polska Agencja Prasowa.

Sprawa dotyczy chorej na raka nerki Janiny Orczyk, która pozwała Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Za odmowę leczenia domagała się 150 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia i 18 tys. zł renty, za które miała zamiar kupować sobie leki. Proces w tej sprawie ruszył 8 sierpnia ub. r.

Kobieta zmarła 15 lutego.

Pacjentkę, po operacji wycięcia nerki, pod koniec 2009 roku leczono interferonem. Lekarstwo nie poskutkowało, choroba nasiliła się. Od stycznia do marca 2010 r. (3 miesiące przerwy w terapii) pacjentka nie była leczona.

Według NFZ, o takim postępowaniu decydowały przepisy. Centrum Onkologii chciało włączyć ją do programu leczenia sutentem, ale zgodnie z rozporządzeniem ministra, wcześniejsze leczenie interferonem dyskwalifikowało ją z leczenia sutentem. Z kolei wskazywany potem przez konsultantów onkologicznych inny lek (nexavar), zakupiony przez rodzinę, nie mógł być zaakceptowany, ponieważ posiadał negatywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM). Ostatni wniosek, dotyczący leku afinitor, został rozpatrzony pozytywnie.

„Historia Pani Janiny Orczyk jest dramatyczną historią o przegranej. Przegranej nas wszystkich" - napisała w komunikacie przekazanym PAP i redakcji portalu rynekzdrowia.pl rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna. Pełna treść komunikatu została przez nas zamieszczona jako komentarz pod informacją pt. Kraków: zmarła pacjentka, która pozwała NFZ za odmowę leczenia; link do tekstu i komentarza: http://www.rynekzdrowia.pl

Jak podkreśliła Jolanta Pulchna, małopolski NFZ nie miał żadnych możliwości prawnych, by sfinansować leczenie pacjentki sutentem lub nexavarem, chociaż ich szukał. „Gdy pojawiła się ze strony lekarzy inna koncepcja – leczenia afinitorem, NFZ bezzwłocznie wydał zgodę” –  podała rzeczniczka.

Na temat sposobu leczenia Janiny Orczyk i chorych na raka nerki w Polsce zeznawał w grudniu przed warszawskim sądem, na potrzeby krakowskiego procesu, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Cezary Szczylik – autor i współautor międzynarodowych publikacji dotyczących leczenia raka nerki. Jak zeznał m.in., chora trafiła do niego na konsultacje jako osoba leczona niezgodnie z zaleceniami światowymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH