Sprawa wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa ma wrócić na wokandę W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy uniewinnił Jarosława Pinkasa. Od wyroku tego odwołała się łódzka prokuratura apelacyjna. Fot. Archiwum

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że sprawa Jarosława Pinkasa - obecnego wiceministra zdrowia, którego kilka lat temu łódzka prokuratura apelacyjna oskarżyła o korupcję ma wrócić na wokandę.

Jarosław Pinkas (w rozmowie z PAP zgodził się na podanie swych danych), który w latach 2005-2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia, wraz z kilkoma innymi osobami został oskarżony w śledztwie dotyczącym korupcji w ochronie zdrowia.

Obejmowało ono lata 2001 - 2007. W trakcie postępowania zbadano nieprawidłowości związane z działalnością kilku spółek branży diagnostyki laboratoryjnej. Według prokuratury, chodziło tu o kilkadziesiąt przypadków nieprawidłowych przetargów.

Ustalono, że przedstawiciele firm wręczali korzyści majątkowe i osobiste w zamian za korzystne rozstrzygnięcia konkursów dotyczących przejęcia laboratoriów szpitalnych w całym kraju oraz przetargów na dostawę sprzętu medycznego i odczynników laboratoryjnych. Łapówki wynosiły od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy zł. Oprócz pieniędzy, przyjmowano także korzyści m.in. w postaci sprzętu elektronicznego.

Wśród podejrzanych były m.in. osoby pełniące kierownicze funkcje w spółkach medycznych, przedstawiciele handlowi tych spółek, kierownicy i dyrektorzy szpitali oraz laboratoriów szpitalnych, a także m.in. funkcjonariusz policji i lekarz. Był w tym gronie również Jarosław Pinkas, który ostatecznie - wraz z kilkoma innymi osobami - stanął przed sądem.

W marcu tego Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy uniewinnił Pinkasa i drugiego z oskarżonych Dariusza S. od zarzutów popełnienia przestępstw korupcyjnych. Według sądu b. wiceminister nie przyjął korzyści majątkowej, bo prokuratorzy nie przedstawili na to żadnych dowodów. Zdaniem sądu również świadkowie, którzy zeznawali w procesie nie potwierdzili wersji wydarzeń przedstawianych przez śledczych.

Pozostałe pięć osób oskarżonych w tej samej sprawie zostało natomiast uznane winnymi.

Od wyroku uniewinniającego odwołała się łódzka prokuratura apelacyjna. Jak poinformował Jarosław Szubert, rzecznik prokuratury, w "wyniku apelacji prokuratora orzeczenie o uniewinnieniu obu oskarżonych zostało przez Sąd Okręgowy w Warszawie uchylone, a ich sprawę przekazano sądowi I instancji do ponownego rozpoznania".

Pinkas w rozmowie z PAP powiedział, że będzie odwołanie od decyzji sądu okręgowego; obecnie czeka na pisemne uzasadnienie.

Pod koniec listopada premier Beata Szydło powołała czterech nowych wiceministrów zdrowia. Sekretarzem stanu został m.in. Jarosław Pinkas. Jest on lekarzem, był współautorem ustawy o ratownictwie medycznym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH