Sprawa o zadośćuczynienie za 8 lat w zakładzie psychiatrycznym - umorzona Sprawę umorzono z powodu śmierci wnioskodawcy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Katowicki sąd okręgowy umorzył w poniedziałek (10 kwietnia) proces z wniosku Krystiana Brolla, który domagał się od Skarbu Państwa 14,5 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania za bezpodstawne umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym. Sprawę umorzono z powodu śmierci wnioskodawcy.

Broll spędził w szpitalu w Rybniku ponad 8 lat. Przez taki okres sądy, na podstawie opinii biegłych, stosowały wobec niego tzw. detencję, czyli przymusowy pobyt w zakładzie zamkniętym. Domagał się od państwa 14 mln zł zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz 500 tys. zł odszkodowania. Proces z jego wniosku ruszył w lutym 2016 r.

Jeszcze przed umorzeniem sprawy pełnomocnicy Brolla, którzy uważają, że do postępowania w podobnych sprawach powinni móc przystąpić także spadkobiercy wnioskodawcy, domagali się, by sąd zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjności o konstytucyjność uniemożliwiających to przepisów Kodeksu postępowania karnego. Sąd się na to nie zgodził.

Pełnomocnicy chcieli zbadania konstytucyjności art. 552 i 556 par. 1 kpk. Umożliwiają one domaganie się odszkodowania i zadośćuczynienia m.in. w związku z niesłusznym aresztowaniem lub stosowaniem środka zabezpieczającego, ale ograniczają możliwość dochodzenia tych roszczeń do samego wnioskodawcy i nie przyznają prawa dziedziczenia roszczenia przez spadkobierców w przypadku jego śmierci.

Pełnomocnik Brolla, mec. Piotra Wojtaszak - wskazując, że w postępowaniu cywilnym dziedziczenie roszczenia jest możliwe - uważa, że przepisy kpk naruszają konstytucyjne zasady: równości obywatela wobec prawa i sprawiedliwego procesu.

Sąd uznał, że wniosek o pytanie prawne do TK nie został uwzględniony, bo "nie znajduje w realiach niniejszej sprawy żadnego uzasadnienia". Abstrahując już od merytorycznej zasadności takiego wniosku, wystąpienie przez sąd z pytaniem do TK jest możliwe jedynie wówczas, gdy od odpowiedzi na takie pytanie zależy rozstrzygnięcie sprawy toczącej się przed sądem - wskazała sędzia Halina Powroźnik i podkreśliła, że w sprawie Brolla jedyną przeszkodą merytorycznego zakończenia sprawy stała się śmierć wnioskodawcy.

- Oczywiście nie zgadzam się z takim stanowiskiem sądu. Podejmę kolejne kroki, które mają na celu zbadanie tych przepisów, co do których sąd wypowiedział się, że nie może poddać się weryfikacji przez TK. Skieruję pismo do Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich po to, aby te podmioty wystąpiły do TK - zapowiedział mec. Wojtaszak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH