Spotkanie w MZ dotyczące przepisów o in vitro: rozwiewanie wątpliwości Mec. Katarzyna Bondaryk

12 sierpnia br. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami klinik leczenia niepłodności i banków komórek rozrodczych. Zostało zorganizowane z inicjatywy Departamentu Matki i Dziecka MZ, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska - piszą adwokaci Urszula Gruszko-Szymańska i Katarzyna Bondaryk.

Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przedstawili szereg stanowisk, które niewątpliwie ułatwią realizację obowiązków wynikających z nowego prawa.

Zgodnie z ustawą
Przypomnijmy, że 1 listopada 2015 r. wejdą w życie przepisy ustawy o leczeniu niepłodności, które po raz pierwszy kompleksowo uregulują materię związaną ze stosowaniem procedury in vitro w Polsce.

Zgodnie z ustawą ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji (zwane potocznie klinikami leczenia niepłodności) będą zobligowane, aby złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie kliniki w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przy czym nie będzie możliwości wykonywania procedur in vitro z wykorzystaniem zarodków i komórek rozrodczych pobranych przed dniem 1 listopada 2015 r. bez uzyskania akceptacji Ministra Zdrowia programu postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami (tzw. program dostosowawczy).

Akceptacja programu dokonywana będzie zawiadomieniem Ministra Zdrowia, wysyłanym do kliniki leczenia niepłodności, natomiast odmowa akceptacji programu będzie zakończona decyzją administracyjną.

Bez akceptacji programu możliwe będzie jedynie używanie do procedur zarodków i komórek pobranych dopiero po dniu wejścia w życie ustawy. Jeśli zarodki nie będą jednak spełniały wymogów ustawowych, to klinika nie będzie mogła ich nigdy wykorzystać, ale będzie zobligowana do ich przechowywania.

Dwa odrębne pozwolenia
Uzyskanie pozwolenia na prowadzenie kliniki będzie pozwoleniem niezależnym od tego wydanego dla banku komórek rozrodczych i zarodków, co oznacza, że podmiot prowadzący klinikę, która wykonuje również czynności banku musi wystąpić o wydanie dwóch odrębnych pozwoleń.

Każdorazowo wydanie pozwolenia będzie poprzedzone przeprowadzeniem kontroli przez inspektorów powołanych przez Ministerstwo Zdrowia. Do kontroli zastosowanie znajdą przepisy właściwe dla prowadzenia kontroli podmiotów leczniczych.

Podczas spotkania potwierdzono, że wszystkie osoby, które wykonują w szczególności czynności gromadzenia, testowania, przetwarzania, przechowywania komórek rozrodczych i zarodków będą zobligowane raz na dwa lata przejść obowiązkowe szkolenia organizowane przez jednostki akredytowane przez Ministra Zdrowia.

Wspólny rejestr dla wszystkich klinik
Powróciła również kwestia wprowadzonych ustawą szczególnych typów ośrodków leczenia niepłodności - centrów leczenia niepłodności, które wykonywać mają również funkcje dydaktyczne. Uzyskanie przez klinikę tego tytułu nie będzie miało jednak przy realizacji obowiązującego programu wpływu na uzyskanie dodatkowych punktów w konkursie ofert na wykonywanie tego rządowego programu leczenia niepłodności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH