Spór wokół projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Czy zagraża bezpieczeństwu pacjentów? Kontrowersje wokół projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Fot. PTWP

- Wiodącą rolę w rehabilitacji, w szczególności w diagnozowaniu choroby oraz pilnowaniu i koordynacji tego procesu, pełnić powinien lekarz, co zapewni kontrolę nad jakością świadczeń i bezpieczeństwem ich udzielania. A nie, jak chce Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, oddawać tę samodzielność w ręce fizjoterapeutów - przekonywał prezes NRL dr Maciej Hamankiewicz.

Maciej Hamankiewicz postawił retoryczne pytanie: - Czy wszystkie zawody, które zajmują się chorym człowiekiem, jak pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci mają w pełni niezależnie od siebie opiekować się chorym?

Ponad dwadzieścia lat starań
Na konferencji prasowej pt.: Samodzielna fizjoterapia naruszeniem bezpieczeństwa pacjentów, którą zorganizowano w czwartek (23 lipca) w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii przypomniał, że od 25 lat PTF stara się o uchwalenie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, dla dobra i bezpieczeństwa pacjentów.

- Zawód fizjoterapeuty, który uprawia w Polsce 50 tysięcy osób, obecnie nie jest zawodem regulowanym ustawowo. Każdy może założyć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych - podkreślał Kiljański.

Także przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska w piśmie przesłanym do redakcji portalu rynekzdrowia.pl wyjaśniali, że Polska jest jednym z ostatnich państw w Europie, w którym nie określono zasad wykonywania zawodu i związanych z nim praw i obowiązków.

”Brak zapisów prawnych rodzi wiele patologii w obecnym systemie usług zdrowotnych, przyczynia się do wydłużenia czasu oczekiwania na usługi fizjoterapeutyczne oraz stwarza zagrożenie dla obywateli korzystających z usług komercyjnych. W Polsce nie istnieje rejestr fizjoterapeutów umożliwiający sprawdzenie kwalifikacji osób, które obecnie prowadzą na rynku działalność fizjoterapeutyczną” - czytamy w przesłanym piśmie.

Jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że wreszcie fizjoterapeuci doczekają się swojej ustawy.

W kwietniu br. Komisja Zdrowia powołała bowiem podkomisję, która zakończyła pracę w ubiegłym tygodniu. Tymczasem dr Hamankiewicz wystosował list do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie dalszych prac. W uzasadnieniu napisał, że to ”w związku z licznymi wątpliwościami i kontrowersjami”.

89 stron poprawek!
Na konferencji Hamankiewicz tłumaczył, że NRL podziela pogląd, iż ustawa regulująca zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty powinna zostać uchwalona. Obawy środowiska lekarskiego budzi jednak sam kształt procedowanej ustawy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH