Spór rzeczników odpowiedzialności zawodowej ws. ministra Arłukowicza

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej Grzegorz Wrona prowadzi postępowanie w sprawie "lekarza Bartosza Arłukowicza". Zdaniem rzecznika Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie prof. Jacka Różańskiego bezpodstawnie, bo on wszczęcia takiego postępowania wcześniej odmówił.

Jak powiedział PAP prof. Jacek Różański, w piątek (27 lutego) w Naczelnym Sądzie Lekarskim zaprotokołowane zostało jego doniesienie o możliwości popełnienia przez naczelnego rzecznika przewinienia zawodowego.

Jak wyjaśnił, na początku lutego, po analizach prawnych, nie dopatrzył się złamania etyki lekarskiej przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, o które wnioskował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. OZZL zarzucał ministrowi, że ten naruszył godność zawodu lekarza i podważył zaufanie do tego zawodu "przez publiczne i nagminne formułowanie negatywnych i dyskredytujących opinii o innych lekarzach".

Rzecznik kontra rzecznik
Do takiego zachowania ministra miało - zdaniem OZZL - dojść w okresie konfliktu resortu zdrowia z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego, jaki miał miejsce na przełomie ubiegłego i bieżącego roku.

Mimo odmowy wszczęcia postępowania przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, naczelny rzecznik 13 lutego wszczął własne postępowanie, do czego - zdaniem prof. Różańskiego - nie był uprawniony.

Jak powiedział PAP, jedyną możliwością lekarzy, których skargi na ministra Arłukowicza nie zostały uwzględnione, jest odwołanie się od tej decyzji do okręgowego sądu lekarskiego. Zaznaczył, że ten sąd jako jedyny jest władny nakazać mu ponowne wszczęcie tej sprawy, ale tylko jemu.

- Rzecznik naczelny nie ma do tego żadnych uprawnień. Wynika to zarówno z ustawy o izbach lekarskich, jak i uchwały X Zjazdu Lekarskiego z 2010 r. w sprawie regulaminu wewnętrznego urzędowania rzeczników odpowiedzialności zawodowej - wyjaśnił.

Dodał, że naczelny rzecznik wielokrotnie próbował skłonić go do podjęcia innej decyzji, tj. wszczęcia postępowania wobec Arłukowicza i, mimo jego zastrzeżeń, wszczął własne postępowanie w sprawie, która de facto została zakończona.

Pod nadzorem
Dr Grzegorz Wrona poinformował z kolei PAP, że wszczął własne postępowanie w związku ze skargami, które do niego dotarły i że zrobił to zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z ustawy o izbach lekarskich. Wskazał przy tym, że zgodnie z ustawą naczelny rzecznik sprawuje nadzór nad działalnością okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH