Spór o ujawnienie pytań egzaminacyjnych. Pora na ruch ministra zdrowia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pytania z odbytych egzaminów lekarskich powinny być jawne. Centrum Egzaminów Medycznych uważa, że powinny być objęte tajemnicą. Fot. Steven Depolo/Flickr.com (CC BY 2.0)

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie udostępnienia pytań z egzaminów lekarskich i odmownej decyzji Centrum Egzaminów Medycznych (CEM), teraz ruch należy do ministra zdrowia.

Jeśli minister nie nakłoni dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych do zmiany stanowiska, NRL zapowiada skierowanie sprawy do wojewódzkiego sądu administracyjnego, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność (przewlekłość lub bezczynność) ma być zaskarżona.

Czytaj też: TK za ujawnieniem pytań egzaminacyjnych, CEM przeciw. Co będzie dalej?

Skutki niewykonania orzeczenia sądu przez organ administracji publicznej reguluje art. 154 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Na podstawie tego przepisu można zażądać wymierzenia inkryminowanemu organowi grzywny, a osobie, która poniosła szkodę wskutek niewykonania orzeczenia sądu, służy roszczenie o odszkodowanie.

Z kolei ustawa o dostępie do informacji publicznej (na którą powołuje się NRL) przewiduje grzywnę, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku wobec osoby, która wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi, nie udostępniła informacji publicznej.

Ale to tylko daleko idący, czarny scenariusz.

Pytań wiele, odpowiedź jedna
Jednakże CEM już teraz otrzymał wyraźny sygnał ostrzegawczy. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się bowiem do lekarzy, by sami wysyłali wnioski o udostępnienie pytań egzaminacyjnych (jako informacji publicznej, a więc nawet bez podawania powodu wystąpienia z wnioskiem). Gotowy wzór formularza dostępny jest na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jeśli tylko kilkudziesięciu lekarzy zdecyduje na taki krok, to CEM zostanie zdezorganizowane, i to tuż przed wrześniowymi egzaminami (najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy zostanie przeprowadzony 2 września., natomiast Lekarski Egzamin Końcowy - 17 września).

- Znaczna liczba napływających wniosków może dobitnie pokazać, że temat jest dla środowiska lekarzy i lekarzy dentystów naprawdę ważny oraz, że jako grupa zawodowa mamy prawo czuć się pokrzywdzeni tym, że nie mamy dostępu do pytań ze swoich egzaminów zawodowych, podczas gdy inne zawody, w tym np. prawnicze zawody zaufania publicznego, mają dostęp do pytań egzaminacyjnych z lat ubiegłych - wyjaśnił prezes NRL.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH