Spór o prywatyzację szpitali ponownie w sądzie

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatruje w trybie wyborczym sprawę Bronisław Komorowski - Jarosław Kaczyński, dotyczącą prywatyzacji szpitali.

Sprawa została zwrócona przez Sąd Apelacyjny do ponownego rozpoznania. Sąd Apelacyjny częściowo uchylił postanowienie Sądu Okręgowego, który nakazał Jarosławowi Kaczyńskiemu sprostowanie wypowiedzi o tym, że Bronisław Komorowski chce, by ochrona zdrowia była sprywatyzowana.

Przychylił się tym samym do argumentacji pełnomocników Jarosława Kaczyńskiego, którzy zaskarżyli decyzję sądu pierwszej instancji. Domagali się rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy wniosków dowodowych, które złożyli.

Sąd Apelacyjny uznał, że należy przeprowadzić dowody, które oddalił Sąd Okręgowy, wśród nich: ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, proponowane przez PO poprawki do niej, sprawozdania z posiedzeń Sejmu dotyczące tego projektu ustawy, wydruki z głosowania posłów oraz dowody dotyczące wyników głosowania.

Elżbieta Kosińska-Kozak, reprezentująca komitet wyborczy Bronisława Komorowskiego, powiedziała przed sądem, że Platforma Obywatelska zapisała w ustawie o ZOZ-ach ograniczenia dotyczące możliwości ich prywatyzacji. Podkreślała, że PO chciała w tej ustawie (zawetowanej przez Lecha Kaczyńskiego) uporządkować kwestie związane z komunalizacją i dopuszczalną prawem prywatyzacją.

Według Kozak-Kosińskiej, Platforma w ustawie o ZOZ-ach chciała „ograniczyć możliwość bezrefleksyjnego pozbywania się udziałów w spółkach komunalnych“. Jak argumentowała, w ustawie zapisano m.in., że zbywanie udziałów w spółkach komunalnych, ustanowionych przez jednostki samorządu terytorialnego, następuje w drodze uchwały przyjmowanej kwalifikowaną większością 3/5 głosów.

Zaznaczyła też, że w żadnym z wniosków dowodowych złożonych przez komitet Jarosława Kaczyńskiego nie dopatrzyła się niczego, co pozwalałoby mniemać, że Komorowski opowiada się za tym, aby ochrona zdrowia w Polsce była „prywatna, sprywatyzowana“.

Kaczyński został pozwany przez komitet Komorowskiego za wypowiedź podczas wiecu w Lublinie, gdzie mówił m.in. o prywatyzacji szpitali, której – według niego – chce Komorowski. Z kolei kandydat PO zarzucił kandydatowi PiS, że kłamie w tej sprawie. Dlatego do sądu trafiły dwa pozwy w trybie wyborczym, które Sąd Okręgowy rozpatrywał jednocześnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH