Spór między europarlamentem a krajami UE o papierosy elektroniczne

Na drodze do porozumienia między krajami UE a PE ws. dyrektywy tytoniowej stoją papierosy elektroniczne. Spór zaognił się wokół uzupełnialnych wkładów i zawartości nikotyny. Negocjatorzy spotkają się w poniedziałek (16 grudnia) wieczorem i być może w środę (18 grudnia).

- Jesteśmy na finiszu tych bardzo długich i kontrowersyjnych negocjacji. Ostatnia kwestia, jaka pozostała do rozwiązania, to papierosy elektroniczne, większość pozostałych kwestii jest albo uzgodniona albo bliska uzgodnienia - powiedział unijny dyplomata.

- Parlament (Europejski) poparł zapisy, które przewidują traktowanie papierosów elektronicznych jako produkty konsumpcyjne, podczas gdy Rada UE w swoim stanowisku poparła objęcie ich przepisami o farmaceutykach. Rada poszła na znaczne ustępstwa, otwierając drzwi do traktowania ich jako produkty konsumpcyjne, ale przy jednoczesnych restrykcjach - dodał.

Byłby to zakaz reklam, sprzedaży młodocianym i zostawiono by krajom członkowskim kwestię regulowania dodatków smakowych do e-papierosów. Jednocześnie, zgodnie z tą propozycją, kraje UE - gdyby chciały - mogłyby być bardziej restrykcyjne i traktować papierosy jak farmaceutyki.

Mimo takich ustępstw ze strony ministrów - zaznaczył dyplomata - PE "chce więcej". - Najtrudniejszą i najbardziej kontrowersyjną sprawą są uzupełnialne wkłady (do papierosów elektronicznych) - powiedział. Wyjaśnił, że PE nalega, by papierosy były sprzedawane wraz z uzupełnialnymi wkładami, Rada chce jednorazowych. Niewykluczone jednak, że ministrowie przystaliby na uzupełnialne wkłady, ale z niższym poziomem zawartości nikotyny. Rada chciała zawartości nikotyny w papierosach elektronicznych zaledwie na poziomie 2 mg/ml, a PE początkowo mówił o maksymalnym poziomie 30 mg/ml, teraz mówi się o 20 mg/ml.

- Gdy spojrzy się na parametry uzupełnialnych wkładów, mają one pojemność 10 mililitrów, co po przemnożeniu przez 20 miligramów (na mililitr) daje koncentrację na poziomie 200 miligramów nikotyny w takim wkładzie. To bardzo dużo, zgodnie z jednym z szacunków to równowartość dwóch paczek papierosów dziennie przez tydzień - wyjaśnił dyplomata.

- Po drugie jest obawa, że może to otworzyć drzwi wielu nadużyciom, jeśli ma się taki wkład, który można uzupełnić, niekoniecznie musi być to nikotyna, może to być narkotyk. Uzależnieni od heroiny mogą uznać to za atrakcyjny sposób zażywania heroiny - zaznaczył. Dyplomata wskazał, że PE uczynił z wkładów "czerwoną linię" na skutek "silnej presji przemysłu". 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH