Spółka AMG o konflikcie z ratownikami medycznymi: nie mieli prawa przerwać pracy Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Między stronami doszło do zawarcia umowy, w tzw. formie konkludentnej, dlatego ratownicy medyczni byli zobowiązani podjąć pracę - twierdzi spółka AMG, po naszej publikacji ponownie odnosząc się do sytuacji w pogotowiu w Rawie Mazowieckiej. Spółka żąda od ratowników 2,1 mln zł za utracony kontrakt.

Po publikacji w portalu rynekzdrowia.pl artykułu Stracili kontrakt na ratownictwo medyczne. Żądają odszkodowania od ratowników Witold Jajszczok, rzecznik prasowy spółki AMG, w nawiązaniu do tekstu przekazał nam obszerne stanowisko Spółki dotyczące konfliktu z ratownikami medycznymi.

Przypomnijmy, że 10 lipca ratownicy medyczni w pogotowiu ratunkowym przy Szpitalu Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej, zarządzanym przez AMG Centrum Medyczne, odmówili pracy ze względu na nieprzedstawienie im do podpisu przez Spółkę umów dotyczących zatrudnienia. Nie zalogowali się do systemu i powiadomili o sytuacji m.in. Łódzki Urząd Wojewódzki.

Kontrola NFZ przeprowadzona w trybie doraźnym na polecenie wojewody łódzkiego skutkowała natychmiastowym zerwaniem umowy na ratownictwo medyczne ze spółką AMG CM. Spółka żąda od ratowników 2,1 mln zł za utracony kontrakt.

Ponieważ konflikt pomiędzy Spółką a ratownikami wydaje się być pierwszym tego rodzaju casusem prawnym, publikujemy obszerne fragmenty z pisma przesłanego przez Witolda Jajszczoka, rzecznika prasowego spółki AMG. Pismo traktujemy jako głos w dyskusji.

Forma konkludentna
(...) Prawnicy AMG Centrum Medyczne prezentują pogląd, że skoro ratownicy ustalili harmonogram świadczenia przez nich usług w miesiącu lipcu br., a więc zaoferowali Spółce swoje usługi w miesiącu lipcu i przystąpili zgodnie z nim do ich świadczenia na rzecz Spółki, a Spółka usługi te przyjmowała i na dotychczasowych zasadach udostępniała ratownikom sprzęt i bazę lokalową, to między stronami doszło do zawarcia, w tzw. formie konkludentnej, nowych umów na świadczenie usług zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego.

Co więcej, umowy te zawarte zostały na czas oznaczony, tj. na okres miesiąca lipca 2017 roku, a zatem ich rozwiązanie przed upływem tego okresu, nawet za wypowiedzeniem, nie było możliwe. Faktyczne zaprzestanie przez ratowników wykonywania wiążących ich umów było zatem bezprawne i naraziło Spółkę na poważne szkody zarówno materialne, jak i wizerunkowe, zwłaszcza, że nastąpiło bez jakiegokolwiek uzasadnienia i przede wszystkim bez jakiegokolwiek uprzedzenia, które dałoby Spółce czas na reakcję i podjęcie decyzji oraz działań, które zapewniłyby możliwość wywiązywania się z obowiązków wynikających z kontraktu z NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH