Prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy ustawy z pakietu sześciu ustaw zdrowotnych: o przekształceniu ZOZ-ów w spółki, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

- Stosując konstytucyjne prawo spełniłem swoje obietnice wyborcze. Mowiłem, że nigdy nie zgodzę sie na prywatyzację szpitali. Jednak zmiany w ochronie zdrowia są potrzebne dlatego podpisałem 3 ustawy – mowił prezydent Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej.

Prezydent podpisał ustawy: o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach w ochronie zdrowia. Natomiast ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

- Zdrowie ludzkie, chory człowiek to nie towar. Doceniam zalety rynku ale w gospodarce, a nie w sferze takiej jak ochrona życia ludzkiego. Jestem otwarty na rozmowy z rządem na temat reformy służby zdrowia – tłumaczył prezydent.

Ustawa o ZOZ-ach przewiduje obligatoryjnie przekształcenie szpitali w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Samorządy otrzymałyby 100 proc. kapitału zakładowego, którym mogłyby dysponować czyli np. decydować o wyzbyciu się części lub całości kapitału.

Ustawa wprowadzająca reformę służby zdrowia określa zasady wprowadzenia reformy i m.in. szczegółowe zasady przekształcenia ZOZ-ów w spółki. Mówi o możliwość umorzenia zobowiązań publicznoprawnych przekształcającym się placówkom. Spółki kapitałowe zarządzające szpitalami mają otrzymywać ich nieruchomości w dzierżawę.

Ustawa o pracownikach ZOZ-ów m.in. zrównuje czas pracy wszystkich zatrudnionych w spółkach, a tym samym wydłuża go m.in. radiologom, patomorfologom, pracownikom prosektoriów i medycyny sądowej. Do tej pory pracowali oni 5 godzin dziennie.

Ustawa stanowi, że czas pracy zatrudnionych w  ZOZ-ach nie może przekraczać 7 godz. 35 min. dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zakłada utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier. W ustawie zebrano najważniejsze prawa i obowiązki pacjenta.
Zgodnie z ustawą, pacjent ma np. prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie. Ustawa pozwala jednak lekarzowi odmówić, jeśli uzna żądanie za bezzasadne.

Ustawa o akredytacji stanowi o wystąpieniu przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych z wnioskiem o potwierdzenie spełniania określonych standardów ich udzielania. Potwierdzenie ma wydawać minister zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, w formie certyfikatu.

Ustawa o konsultantach zawiera przepisy, które już obowiązują w rozporządzeniach. Określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH