Specwydziały ds. błędów medycznych w prokuraturach. Co zdziałały? Postępowań dotyczących błędów medycznych jest o 45 proc. więcej. Fot. PTWP

Na mocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości z kwietnia ubiegłego roku została stworzona możliwość powoływania w prokuraturach wydziałów zajmujących się błędami medycznymi. Czy po ponad roku funkcjonowania tego rozporządzenia specjalne wydziały prokuratorskie lepiej prowadzą śledztwa?

Rok temu prok. Andrzej Szeliga, szef Prokuratury Regionalnej w Warszawie wyjaśniał, że dzięki specjalizacji sprawy dotyczące błędów medycznych będą prowadzone szybciej, sprawniej i z należytą rzetelnością.

W 2016 r. w pięciu prokuraturach regionalnych - w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie i Warszawie - powołano samodzielne specwydziały obejmujące zakresem swojej działalności prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących błędów medycznych. Także od października w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej zaczął funkcjonować Dział ds. Błędów Medycznych.

Jak tłumaczy prokurator Maciej Kujawski z działu prasowego Prokuratury Krajowej, konieczność utworzenia takich wyspecjalizowanych komórek organizacyjnych lub stanowisk prokuratorskich wynikała z faktu, że postępowania w tej kategorii spraw są zazwyczaj skomplikowane, zarówno dowodowo, jak i organizacyjnie.

- Takie postępowania dotyczą osób dotkniętych głęboką traumą związaną ze śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu osoby najbliższej. Rodzi to częste zarzuty w aspekcie bezstronności prowadzących te postępowania prokuratorów. Przez ten pryzmat oceniane jest każde uchybienie procesowe czy opóźnienie czynności. Są to równocześnie sprawy o bardzo dużej doniosłości społecznej - stwierdza prok. Maciej Kujawski.

Spraw o połowę więcej
Z danych, jakie uzyskał Rynek Zdrowia z Prokuratury Krajowej wynika, że w 2016 roku w prokuraturach na terenie całego kraju prowadzone były łącznie 4963 postępowania dotyczące błędów medycznych. To w porównaniu z rokiem 2015 wzrost o 45 proc.

W prokuraturach regionalnych prowadzone są łącznie 462 sprawy dotyczące błędów medycznych ze skutkiem w postaci śmierci pacjenta, w prokuraturach okręgowych -1051. Natomiast w prokuraturach rejonowych postępowań dotyczących błędów medycznych zarówno tych związanych ze śmiercią człowieka jak i ze skutkiem w postaci ciężkiego uszkodzenia ciała prowadzono 3450.

W porównaniu do 2015 roku o 23,4 proc. wzrosła liczba takich spraw wszczętych w 2016 roku. W prokuraturach regionalnych wszczęto 131 nowych śledztw w sprawach o błędy medyczne: w Łodzi i Poznaniu po 27 spraw, w Warszawie - 15, w Gdańsku - 14, w Lublinie i Rzeszowie po 10, Białymstoku - 9, Szczecinie - 7, Katowicach - 5, Poznaniu 4 i w Krakowie - 3. W prokuraturach okręgowych ruszyły 498 śledztwa, w prokuraturach rejonowych - 1558.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH