Sondaż: mieszkańcy Europy Zachodniej opowiadają się za wspomaganym samobójstwem

Na zachodzie Europy w niemal wszystkich 12 krajach objętych sondażem trzy czwarte badanych lub więcej uważa, że ludzie powinni móc sami decydować o tym, kiedy i w jaki sposób umrą.

Sondaż przeprowadził szwajcarski ośrodek badania opinii Isopublic na zlecenie szwajcarskiego stowarzyszenia prawników medycznych SMLA. Badaniami objęto Austrię, Wielką Brytanię, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Irlandię, Włochy, Portugalię, Hiszpanię i Szwecję. Sondażu nie przeprowadzano w czterech europejskich krajach dopuszczających wspomagane samobójstwo oraz w Europie Wschodniej. 

Od dwóch trzecich do trzech czwartych badanych podkreśla, że mogą sobie wyobrazić, iż sami wybraliby wspomagane samobójstwo, gdyby cierpieli z powodu nieuleczalnej choroby, poważnego kalectwa lub bólu. Rezultaty sondażu "powinny pozwolić politykom uwzględnić zasady demokratyczne przy rozważaniu legislacji w tym zakresie" - uważa stowarzyszenie. 

Wspomagane samobójstwo dopuszczane jest w Belgii, Luksemburgu, Holandii i Szwajcarii. W Niemczech ministerstwo sprawiedliwości zaproponowało jego legalizację pod warunkiem, że będzie ono niedochodowe, a nad jego dopuszczalnością zastanawia się Francja. Zarówno w Niemczech jak i Francji Kościoły katolicki i protestanckie przeciwne są zalegalizowaniu eutanazji i argumentują, że konieczna jest lepsza opieka paliatywna dla złagodzenia cierpień umierających. 

Najbardziej otwarci na dopuszczenie decyzji o własnej śmierci są Niemcy - popiera to rozwiązanie 87 proc. spośród nich. Najmniejsze poparcie wykazują Grecy, wśród których 54 proc. popiera pomysł dopuszczalności samobójstwa wspomaganego. 

Ponad trzy czwarte objętych sondażem we wszystkich krajach uważa, że pomocy we wspomaganym samobójstwie mogliby udzielać jedynie lekarze lub wykwalifikowany personel. Wszędzie większość respondentów ocenia, że lekarze nie powinni tracić prawa wykonywania zawodu za udzielenie pomocy w zadaniu sobie śmierci przez pacjenta. Tak sądzi 84 proc. badanych w Wielkiej Brytanii, w Grecji - 58 proc. 

Około 30 proc. badanych uważa, że czasem rodzina lub lekarze mogliby wywierać presję na umierających pacjentów, skłaniając ich do wspomaganego samobójstwa, gdyby było ono zalegalizowane. Kolejne 30 proc. uważa, że nie miałoby to miejsca.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH