Solidarna Polska proponuje: 1 mln zł zadośćuczynienia za śmierć dziecka

Solidarna Polska proponuje, aby Skarb Państwa wypłacał 1 mln zł zadośćuczynienia rodzicom dzieci, które zmarły z winy szpitala lub zespołu ratownictwa medycznego. SP twierdzi, że taka sankcja spowoduje, że lecznice przestaną oszczędzać kosztem pacjentów.

Polityk SP, europoseł Tadeusz Cymański poinformował we wtorek (5 marca) na konferencji prasowej, że jego ugrupowanie przygotowało projekt zmiany ustawy o ratownictwie medycznym.

Do obowiązującej ustawy SP chce dodać następujący zapis: "Jeśli w wyniku zawinionego opóźnienia lub bezpodstawnej odmowy wykonania medycznej czynności ratunkowej przez zespół ratownictwa medycznego lub udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitalne oddziały ratunkowe nastąpiła śmierć dziecka do lat 13, Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zdarzenia wypłaci najbliższym członkom rodziny zmarłego łącznie kwotę 1 mln zł tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę".

SP zaznacza, że projekt noweli nie próbuje wycenić życia ludzkiego, stwierdza natomiast, że obecnie w polskiej ochronie zdrowia mamy do czynienia z przypadkami, kiedy ekonomia jest ważniejsza niż ludzkie życie.

Projekt noweli powstał - jak mówił Cymański - w związku z przypadkami śmierci dzieci w wyniku zaniechania lub błędów lekarskich. SP przypomniała w tym kontekście m.in. o 13-miesięcznym Bolku, który zmarł w grudniu ub.r. Rodzice dziecka zarzucają lekarzom Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku brak właściwej diagnozy.

Z kolei od piątku skierniewicka prokuratura prowadzi śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która tydzień temu trafiła w stanie krytycznym do szpitala im. Marii Konopnickiej w Łodzi. Karetka pogotowia przyjechała do dziecka dopiero po drugim wezwaniu. Wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy. Według specjalistów z łódzkiego szpitala, gdyby dziecko trafiło do lecznicy wcześniej, szanse na uratowanie jego życia byłyby zdecydowanie większe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH