Sąd oddalił zażalenia prawnika rodzin trzech zmarłych po operacjach pacjentów przeciwko dr Mirosławowi G. i umorzył ostatecznie śledztwo w sprawie tych zgonów.

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał ostatecznie decyzję prokuratury umarzającej śledztwo przeciw doktorowi G. w sprawie zabójstwa i narażenia na śmierć pacjentów.

Według mec. Rafała Rogalskiego - pełnomocnika rodzin, prokuratura nie zbadała sprawy wszechstronnie. Zdaniem adwokata, sąd rozstrzygnął sprawę nierzetelnie i z pominięciem istotnych dowodów, m.in. opinii biegłych, wskazujących na błąd w sztuce. Mec. Rogalski zapowiedział w związku z tym, wniesienie pozwów cywilnych o zadośćuczynienie.

Zarzut zabójstwa dotyczył śmierci Floriana M., który w szpitalu Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie miał wstawioną zastawkę serca, a już po operacji okazało się, że w ciele pozostawiono tzw. rolgazę. Według ustaleń śledztwa, protokół, w którym spisywano po operacji wszystkie używane sprzęty, nie wykazał braku jednej rolgazy, nic nie wykazało też echo serca przeprowadzone nazajutrz. Kolejne echo zrobione po tygodniu już budziło niepokój, więc dr G. zarządził natychmiastową reoperację i wyjął gazę. Pacjent zmarł po 3 miesiącach.

W sprawie innego pacjenta - Jerzego G., któremu lekarze z Sieradza (gdzie się leczył) dawali 10-12 dni życia, prokuratura badała, czy były przeciwwskazania do operacji i czy lekarze w szpitalu MSWiA wiedzieli, że pacjent wcześniej cierpiał na zapalenie płuc.

Prokuratura przyjęła, że taka informacja nie trafiła do szpitala MSWiA z Sieradza. Także biegli - światowej sławy kardiolog prof. Roland Hetzer z Berlina i prof. Andrzej Bochenek - nie stwierdzili, by były przeciwwskazania.

Trzeci przypadek śmierci dotyczył sprawy Marka Z., która już wcześniej była badana przez prokuraturę i prawomocnie umorzona przez Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w 2006 r. W ramach śledztwa prokuratura jeszcze raz zbadała tę sprawę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH