Sławomir Neumann o doniesieniach ws. mobbingu w MZ: zarzuty są wyjaśniane

Do czasu zakończenia kontroli w Ministerstwie Zdrowia dyrektor generalny będzie przebywał na urlopie - zapowiedział w czwartek (23 kwietnia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Podał też, że do kwietnia br. w resorcie powołano trzy komisje badające doniesienia o mobbingu.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceminister Neumann poinformował posłów o działaniach podjętych w związku z doniesieniami o domniemanych przypadkach mobbingu wobec pracowników resortu zdrowia.

Wiceminister przyznał, że w lutym ub. roku do wszystkich członków kierownictwa resortu wpłynęła skarga jednej z pracownic na zachowanie dyrektora generalnego.

Neumann powiedział, że przeprowadził wówczas rozmowę zarówno z pracownicą, jak i z dyrektorem generalnym. Sprawa była również badana przez szefa Służby Cywilnej i - zdaniem wiceministra - została wówczas "wyjaśniona i zamknięta".

Wiceminister poinformował, że 7 kwietnia tego roku jeden z pracowników resortu zdrowia rozesłał informację o rzekomych nieprawidłowościach w pracy dyrektora generalnego, w wyniku czego minister zdrowia wystąpił do szefa Służby Cywilnej o wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

16 kwietnia departament kontroli i nadzoru kancelarii premiera rozpoczął kontrolę w resorcie zdrowia. Centrum Informacyjne Rządu informowało wówczas, że kontrola obejmie lata 2012-2015 i będzie dotyczyła "organizacji procesu zarządzania zasobami ludzkimi, wdrożonego systemu przeciwdziałania mobbingowi, przeprowadzania ocen okresowych, przestrzegania praw i egzekwowania obowiązków pracowniczych, sygnałów o nieprawidłowościach oraz systemu motywacyjnego".

Jak powiedział wiceminister Neumann, kontrola ta potrwa prawdopodobnie do połowy maja.

CIR podało również, że szefowa Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel spotkała się z osobą podnoszącą kwestię mobbingu - rozmowa dotyczyła "zapewnienia odpowiednich warunków pracy". Spotkała się też z dyrektorem biura dyrektora generalnego MZ w celu "zapewnienia właściwego funkcjonowania urzędu do czasu wyjaśnienia sprawy".

Odrębne postępowanie wyjaśniające prowadzone jest przez rzecznika do spraw dyscyplinarnych osób zajmujących stanowiska dyrektorów generalnych.

W resorcie prowadzona jest również kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

Dyrektor generalny przebywa obecnie na urlopie wypoczynkowym i - jak zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia - pozostanie na nim do zakończenia kontroli.

W ministerstwie zdrowia zatrudnionych jest 650 pracowników. Jak powiedział Neumann, "do początku kwietnia były powołane trzy komisje mobbingowe, które badały sprawę i nie stwierdzono wtedy przypadków mobbingu".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH