Śląskie: wyłudzili z Funduszu 1 mln zł za "badania" tomograficzne

Bielska prokuratura skierowała do sądu w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom, które od 1 stycznia 2004 r. dokonywały przez rok nieprawidłowych rozliczeń z NFZ.

Skierowanie aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Częstochowie zakończyło prowadzone pięcioletnie śledztwo, w toku którego przesłuchano blisko 1800 świadków wyłonionych spośród grupy 2500 osób.  

Od 1 stycznia 2004 r. do 1 sierpnia 2005 r. – w okresie objętym zarzutem – zarejestrowano 21 tys. badań tomografii komputerowej. Spośród tej liczby należało wybrać badania, których faktycznie nie wykonano. W dniu 17 czerwca 2005 r. wspólniczka częstochowskiej spółki złożyła zawiadomienie o przestępstwie, które miało polegać na działaniu na szkodę spółki przez drugiego wspólnika.

Głównym przedmiotem działalności spółki było prowadzenie NZOZ w Częstochowie i wykonywanie usług medycznych tomografii komputerowej, na które spółka podpisała w 2004 i 2005 r. umowę z NFZ.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej, oskarżeni wspólnie i w porozumieniu wprowadzili w błąd NFZ doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci środków w łącznej kwocie ponad 1 mln zł. Powyższe działania polegały na zawyżaniu liczby rzekomo wykonanych badań, co doprowadziło do wypłaty kwot w rzeczywistości nienależnych.

Proceder polegał na wykazywaniu badań przeprowadzonych wielokrotnie na tych samych pacjentach. W wielu przypadkach miały być wykonywane kilkakrotnie w ciągu jednego dnia na tym samym pacjencie.

Dwaj oskarżeni, w tym jeden lekarz, byli inicjatorami powyższych działań, autorami wyłudzenia i osobami, które wydały polecenie wprowadzenia tego rozwiązania w życie. Pozostałe oskarżone, w tym trzy pielęgniarki, pracujące przy rejestracji i badaniach pacjentów, doskonale zdawały sobie sprawę, że wykazywane badania w większości przypadków nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Oskarżeni, oprócz jednej osoby, przyznali się do wszystkich zarzucanych im czynów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH