Śląskie: wiosną wyrok ws. Akademickiego Centrum Medycznego

Prawdopodobnie jeszcze wiosną tego roku dobiegnie końca proces byłego rektora Śląskiej Akademii Medycznej oskarżonego m.in. o niegospodarność w związku z budową Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu (ACM).

Do końca tego roku władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego planują likwidację tej gigantycznej, planowanej na 1,2 tys. łóżek, niedokończonej inwestycji.

Jak poinformowała w czwartek (17 lutego) prokurator Agnieszka Wichary z Prokuratury Okręgowej w Katowicach w procesie, w którym obok b. rektora prof. Tadeusza W. prokuratura oskarżyła dwoje jego byłych współpracowników - dyrektora uczelni Adama S. i kwestora Stefanię B. - prawdopodobnie odbędą się jeszcze dwie rozprawy.

- Postępowanie dowodowe w zasadzie dobiega już końca. Do przesłuchania zostało jeszcze kilku świadków, którzy konsekwentnie od kilku lat nie stawiają się na wezwania. Wyznaczony na razie jest tylko jeden termin, 8 marca - powiedziała Wichary. 

Początki tego projektu sięgają jeszcze lat 70. Pełniący funkcję rektora w latach 1999-2005 prof. Tadeusz W. planował tam przenieść kliniki uczelni, zaciągając na dokończenie budowy kredyty, gdy cofnięto państwowe dotacje. Później uczelnia wycofała się z przedsięwzięcia ze względu na gigantyczne koszty.

Prokuratura uznała, że profesor W., decydując o dalszym finansowaniu inwestycji z kredytów, nie dopełnił swych obowiązków, nie weryfikując celowości zawierania umów kredytowych. W związku z budową ACM profesor W. miał też przekroczyć swoje uprawnienia. Zaakceptował bowiem przejęcie od uczelni zastępstwa inwestycyjnego przez powołaną do tego celu spółkę – bez zgody ministra zdrowia.

Wydatki na budowę ACM wpędziły ŚAM w ogromne długi. W ich konsekwencji prof. Tadeusz W. nie dopełnił swoich obowiązków, m.in. nie przekazał na rzecz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych łącznie około 7,2 mln. Profesor W. nie przyznaje się do winy. Podczas procesu mówił m.in. o sensowności budowy ACM, placówka ta mogłaby bowiem zapewnić pacjentom godziwe warunki hospitalizacji.

W ostatnich latach w niedokończonym obiekcie o powierzchni użytkowej około 80 tys. m kw. nie prowadzono żadnych prac. Jeszcze w 2004 roku. szacowano, że jego dokończenie pochłonęłoby około 600 mln do 1 mld zł. W październiku 2010 roku senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zgodził się "na faktyczną likwidację inwestycji" do końca 2011 roku. Zgodnie z oceną biegłych, budynek należy wyburzyć - obecnie trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej rozbiórki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH