Prokuratura Okręgowa w Katowicach oskarżyła piętnastu ortopedów o branie łapówek od przedstawicieli firmy handlującej sprzętem medycznym.

- Oskarżeni to lekarze z placówek medycznych w Katowicach, Sosnowcu, Tychach i Bieruniu oraz czterech pracowników firmy sprzedającej sprzęt ortopedyczny, mającej siedzibę w Bydgoszczy oraz sklepy m.in. w Tychach, Chorzowie i Katowicach - poinformowała Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Według ustaleń śledztwa w latach 2005-2006 oskarżeni lekarze - ortopedzi i neurolodzy - dostawali łapówki za to, że kierowali pacjentów do konkretnych sklepów (ich przedstawiciele także usłyszeli zarzuty) oraz za wystawianie zleceń na sprzęt, który w ogóle nie był wydawany. Na tej podstawie wyłudzano refundację. Straty NFZ oszacowano na 330 tys. zł.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że przedstawiciele handlowi - w zamian za korzyści majątkowe, stanowiące 6 proc. wartości refundowanego sprzętu - nakłaniali lekarzy, by kierowali wnioski o refundację sprzętu do sklepów konkretnej firmy. W niektórych przypadkach lekarze wystawiali potwierdzające nieprawdę wnioski na refundację - powiedziała rzeczniczka prokuratury.

Według śledczych oskarżeni wielokrotnie wypisywali dodatkowe zlecenia na sprzęt - bez wiedzy pacjenta, przy wykorzystywaniu druku podpisanego in blanco lub przez podrobienie podpisu pacjenta. Wypisywano także wnioski na osoby zdrowe.

Oskarżeni usłyszeli zarzuty dotyczące łapówkarstwa za wystawianie wniosków o refundację, oszustwa, wyłudzania na szkodę NFZ, pomocy w oszustwie i poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

W śledztwie zeznawało ponad 1500 świadków. Do winy przyznali się trzej pracownicy firmy sprzedającej sprzęt i dwaj lekarze. Złożyli oni wnioski o dobrowolne poddanie się karze - pozbawienia wolności w zawieszeniu, grzywny i zobowiązania do naprawienia szkody. Wcześniej w tej sprawie prokuratura skierowała już wcześniej do sądu dwa akty oskarżenia przeciwko dwóm lekarzom. Skazujące wyroki wobec nich są już prawomocne.

Zarzuty korupcyjne usłyszeli wszyscy lekarze i jeden z pracowników firmy z Bydgoszczy, który ma zarzut nakłaniania kolegów do wręczania łapówek. Oskarżonym może grozić kara nawet do 12 lat więzienia. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH