
Nie udało się rozpocząć w środę (16 listopada) przed Sądem Okręgowym w Katowicach procesu dotyczącego korupcji w śląskiej ochronie zdrowia. Jeden z oskarżonych wnioskował tego dnia o wyznaczenie obrońcy z urzędu.
Procesu nie udało się rozpocząć ze względu na wniosek jednego z oskarżonych o wyznaczenie obrońcy z urzędu. Jak argumentował Wacław Sz., nie stać go na obrońcę z wyboru - sądził, że wniosek powinien złożyć podczas pierwszej rozprawy. Sąd, który nie może rozpocząć procesu, zanim wszyscy oskarżeni nie będą mieli skutecznie umocowanych obrońców lub sami z nich nie zrezygnują, zobowiązał Sz. do dostarczenia dokumentów potwierdzających jego sytuację finansową.
Innemu z oskarżonych - który zadeklarował rezygnację z obrońcy - sąd wyznaczył obrońcę z urzędu, ze względu na stan jego zdrowia.
Obrońcy kilku oskarżonych wnieśli w środę o wyłączenie jawności procesów ze względu na interes oskarżonych, z których niektórzy pełnią nadal funkcje publiczne, a także interes wymiaru sprawiedliwości polegający na możliwości zbadania sprawy w sposób niezmącony i "bez zbędnych nacisków opinii publicznej".
Sąd odrzucił ten wniosek. Jak argumentował sędzia Piotr Pisarek, obrońcy nie wykazali, by rozprawa jawna mogła naruszyć prywatny interes oskarżonych; zaznaczył też, że w interesie wymiaru sprawiedliwości jest jawność prowadzenia procesów.
W środę w sali sądowej na ul. Koszarowej sąd odebrał dane oskarżonych. Akt oskarżenia liczy 223 strony - sędzia Pisarek wstępnie oszacował, że jego odczytywanie może zająć dwie-trzy rozprawy. Kolejne terminy rozpraw sąd wyznaczył na 25 listopada, 21 i 22 grudnia.
Część oskarżonych zgłosiła też chęć dobrowolnego poddania się karze. Sąd nie odebrał tych wniosków, zapowiadając że uczyni to w kolejnym terminie.
Pod koniec ubiegłego roku poznańska prokuratura oskarżyła o przyjmowanie i wręczanie łapówek 23 osoby, wśród nich dyrektorów szpitali ze Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia oraz byłych pracowników holenderskiego koncernu. Akt oskarżenia objął m.in. byłego szefa działu medycznego i dawnego kierownika regionalnego oddziału Philips Polska. Wszystkim oskarżonym poznańska prokuratura zarzuciła popełnienie łącznie 90 przestępstw.

CZYTAJ TAKŻE
- 09:13 Szczecin: pierwsza operacja w SPSK nr 2 u wcześniaka ze zdiagnozowaną przepukliną pachwinową
- 08:39 TOPR: nowe technologie mogą być użyteczne w górskich akcjach ratowniczych
- 08:00 Szczecin: chór pielęgniarek i położnych ma już 10 lat i nagrał płytę z kolędami
- 07:30 Opole: przyjedzie wiceminister zdrowia, będzie okazja do rozmowy o SOR
- 06:00 Kontroli będzie więcej. Po to tworzy się korpus kontrolerski prezesa NFZ
- ND, 20:45 Poznań: zakaz odwiedzin oraz porodów rodzinnych do odwołania
- ND, 19:10 Szef lubuskiego NFZ: choroba psychiczna to nie grypa, to będzie dużo większe wyzwanie niż…
- 1 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 2 Kontroli będzie więcej. Po to tworzy się korpus kontrolerski prezesa NFZ
- 3 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 4 Co na styczniowej liście leków refundowanych? MZ ogłasza kilka nowości, w tym dla diabetyków
- 5 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 6 Psychiatria po włosku - czy pójdziemy tym śladem?
- 7 Nominacje profesorskie w dziedzinie nauk medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych