Śląski samorząd: o błędzie medycznym powinien rozstrzygać sąd

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach wniosło uwagi do projektu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Negatywnie ocenia projektowany tryb ustalania błędu medycznego.

Zgodnie z projektem ustawy, wniosek o ustalenie błędu medycznego będzie można złożyć do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o błędach medycznych w terminie 1 roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o zaistnieniu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta, nie później jednak niż w terminie 3 lat od momentu w którym nastąpiło zdarzenie. O istnieniu błędu medycznego będzie orzekała czteroosobowa komisja.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach podkreśla, że właściwym organem powołanym do sprawowania wymiaru sprawiedliwości jest sąd. Wprowadzanie szczególnych pozasądowych trybów ustalania odpowiedzialności powinno być dokonywane z dużą ostrożnością i przy zachowaniu jak największych gwarancji poszanowania prawa do obrony osób bezpośrednio zainteresowanych.

„W naszej ocenie przedstawiony projekt wprowadzając pozasądowy tryb ustalania odpowiedzialności nie zapewnia dostatecznych gwarancji wszystkim zainteresowanym. Niezrozumiałym jest także dlaczego projekt dotyczy wyłącznie błędów medycznych popełnianych w szpitalach, nie znajduje zatem zastosowanie do błędów popełnionych w przychodniach, ambulatoriach czy prywatnych gabinetach lekarskich” – podaje prezydium ORL w komunikacie.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach uważa, że w projekcie ustawy nie zapewniono wystarczających praw lekarzom, których działania dotyczy postępowanie przed komisją wojewódzką.

„Z treści projektowanej ustawy wynika, że prawa strony przysługują tylko zakładowi ubezpieczeń, szpitalowi oraz pokrzywdzonemu pacjentowi, bezzasadnie pomija się w tym katalogu lekarza. Wydanie przez komisje wojewódzką orzeczenia o istnieniu błędu medycznego dotyka nie tylko interesów ekonomicznych szpitala i zakładu ubezpieczeń, ale także bezpośrednio uderza w reputację lekarza, któremu zarzucono błąd medyczny. Brak jakichkolwiek uprawnień lekarza w czasie postępowania przed komisją wojewódzką nie sposób ocenić inaczej  jak tylko krytycznie” – czytamy w komunikacie.

Niepokój śląskich lekarzy budzi również to, że projektowana ustawa naruszając dotychczasowe kompetencje przypisane sądom powszechnym i sądom lekarskim nie rozstrzyga tak ważnej kwestii jak wpływ ustalenia błędu medycznego przez komisję wojewódzką na ewentualne orzeczenie sądu powszechnego czy sądu lekarskiego.

„Oczywiste jest, że osoba, która uzyskała orzeczenie komisji o stwierdzeniu błędu medycznego, będzie chciała posługiwać się tym orzeczeniem komisji, jako jedynym i zarazem koronnym dowodem w sprawie przed sądem powszechnym o odszkodowanie czy w sprawie przeciwko lekarzowi przed sądem lekarskim. Stanowczo sprzeciwiamy się wprowadzeniu przepisów, które mogą doprowadzić do tego, że orzeczenie komisji wydane przeciwko szpitalowi może być koronnym dowodem w sprawie przeciwko lekarzowi, który nie miał najmniejszego wpływu na treść orzeczenia komisji” – podsumowuje ORL w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH