Jeden ze świadków w procesie oskarżonego o korupcję b. wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka, zeznał we wtorek (16 czerwca) przed sądem w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie), że biuro

W sprawę b. wiceministra zdrowia zamieszanych jest czworo jego znajomych. Współoskarżeni to: Andrzej Gadomski - b. dyrektor Agencji Turystycznej „Terra Travel”, Joanna Ćwiszewska - właścicielka tej agencji, Tadeusz Jasiński - zastępca dyrektora szpitala w Skarżysku-Kamiennej i Andrzej Sadłowski, lokalny biznesmen. Wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na ujawnienie ich personaliów.

Świadek Karina Cz., która była zatrudniona od 2006 do 2008 roku w skarżyskim ośrodku wypoczynkowym Rejów, zapewniła przed sądem, że w tym okresie w placówce nie odbyła się żadna impreza finansowana przez „Terra Travel”. Dodała, że nie zachowały się rejestry gości z lat 2002-2003, lecz wśród przechowywanych z tego okresu faktur nie znalazła ani jednej wystawionej przez agencję „Terra Travel”.

Drugi z przesłuchanych tego dnia świadków, senator Michał O., dyrektor szpitala w Skarżysku-Kamiennej, potwierdził złożone w śledztwie zeznania, dotyczące procedur przetargowych obowiązujących w placówce przy zakupach materiałów medycznych.

Świadek powiedział, ze jego zastępcy niejednokrotnie starali się wynegocjować z dostawcami odległe terminy płatności, ponieważ szpital miał problemy finansowe. Wyjaśnił, że jeśli firma farmaceutyczna godziła się np. na 210-dniowy termin płatności - w sytuacji, gdy standard to 14 lub 30 dni - było to bardzo korzystne dla szpitala.

Sąd odroczył proces do 26 czerwca.

Prokuratura Okręgowa w Radomiu postawiła Grzegorkowi siedem zarzutów, cztery o charakterze korupcyjnym i trzy dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Zarzuty wiążą się z okresem od lipca 2001 r. do listopada 2003 r., kiedy Grzegorek był zastępcą dyrektora w skarżyskim zoz. Miał przyjąć wówczas od przedstawicieli firmy Johnson&Johnson Polska korzyści majątkowe w kwocie ponad 22 tys. zł, w zamian za preferowanie przy zakupie materiałów medycznych tej firmy.

Pieniądze przekazywane miały być na podstawie fikcyjnych faktur wystawianych przez właścicielkę i pracowników Agencji Turystycznej „Terra Travel” ze Skarżyska-Kamiennej. Faktury poświadczały wykonywanie przez Grzegorka dla firmy Johnson&Johnson szkoleń, zjazdu i seminarium dla lekarzy, które - zdaniem prokuratury - w rzeczywistości nie odbyły się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH