PO za, PiS

Pani minister uważa, że należałoby zapytać obywateli, czy są zadowoleni z obecnego stanu służby zdrowia i czy rzeczywiście jest ona bezpłatna. Ewa Kopacz wytknęła także prezydentowi, że przed dyskusją w Sejmie nad pakietem ustaw zdrowotnych znalazł czas na rozmowę z byłymi ministrami zdrowia, ale nie spotkał się z urzędującym.

Andrzej Duda bronił zasadności referendum o jakie wnioskuje do Senatu Lech Kaczyński. Prezydencki minister twierdził, że w kwestii reformy swoją opinię powinni wyrazić obywatele, których ona dotyczy.

– Czy demokratycznie wybrani przedstawiciele narodu mają prawo podejmować decyzje bez pytania wyborców o zgodę? Mają, jeśli dotrzymują złożonych w wyborach obietnic. Ale w tym wypadku mamy złamanie danego słowa, bo PO obiecywała, że nie będzie prywatyzacji szpitali. Dlatego dziś musimy zapytać o to obywateli, bo oni, głosując na PO, liczyli na co innego. Uzyskaliście mandat na innych warunkach, nie możecie mówić, że macie prawo do podejmowania takich decyzji – argumentował przedstawiciel prezydenta RP.

Senatorowie PiS są przekonani, iż referendum dałoby Polakom możliwość wypowiedzenia się w sprawie „prywatyzacji szpitali”.

Janina Fetlińska (PiS) mówiła o konflikcie dwóch koncepcji reformy systemu ochrony zdrowia: solidarnej i liberalnej.
– Słuszne jest, że głowa państwa wychodzi z propozycją referendum...

Jak było do przewidzenia senatorowie PO kontrargumentowali krytykującym, że wyrażenia zawarte w pytaniu referendalnym mają charakter pejoratywny i odwołują się do emocji.

Przypomnijmy, że we wniosku, który prezydent przesłał do Senatu w ubiegłym tygodniu, znajduje się pytanie brzmiące: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?”. Prezydent RP uważa, że referendum powinno odbyć się w dniach 10-11 stycznia 2009 r. To nie jest wybrany przypadkowy termin. W tym czasie bowiem będziemy mieli kolejny finał Wielkiej Orkiestry Pomocy Świątecznej. Wracając jednak do prezydenckiej inicjatywy... Lech Kaczyński uważa (o czym napisał do Senatu), iż „każdy obywatel Rzeczypospolitej będzie mógł, dzięki merytorycznej debacie, jaka poprzedzi referendum, wyrobić sobie zdanie i świadomie podjąć decyzję w tej jakże istotnej sprawie”.

Senat zajmie się wnioskiem prezydenta podczas wtorkowego posiedzenia. Jednak już wiadomo, że komisja zdrowia będzie rekomendować jego odrzucenie. Klub senatorów PO (która sprzeciwia się referendum) liczy 59 osób, klub PiS - 38. Senatorów PO może wesprzeć w głosowaniu Bogdan Borusewicz, który formalnie nie należy do klubu, ale mandat zdobył z listy PO. Przy stuprocentowej frekwencji w trakcie głosowania nad wnioskiem prezydenta musiałoby go poprzeć co najmniej 51 senatorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH