Senatorowie poprawiają ustawę o żłobkach

Senacka komisja rodziny i polityki społecznej zaproponowała 19 stycznia kilka merytorycznych poprawek do "ustawy żłobkowej". Parlamentarzyści chcą między innymi, aby rodzice wiedzieli jakie skutki może powodować oddanie dziecka do żłobka.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, uchwalona przez Sejm 5 stycznia, ma ułatwić zakładanie żłobków, określa też standardy, jakie spełniać muszą te placówki.

Zapisano w niej także, że żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki. Zmienić ma się także kadra – oprócz personelu medycznego zatrudnieni w nich zostaną m.in. pedagodzy. Żłobki przeznaczone będą dla dzieci od 20. tygodnia życia do 3 lub 4 lat.

Organizacja opieki nad małymi dziećmi, tak jak dotychczas, będzie zadaniem samorządów. Komisja senacka zaproponowała, aby przepisy ustawy weszły w życie już po miesiącu od jej ogłoszenia.

Senatorowie proponują także, aby do projektu ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech wpisać obowiązek informowania rodziców o skutkach, jakie może spowodować oddanie dziecka do żłobka lub skorzystanie z innej tego typu formy opieki.

Informację z opiniami ekspertów dotyczącymi pozytywnych jak i negatywnych skutków takiej decyzji miałyby przygotować w uzgodnieniu Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Obecnie opieką żłobkową objętych jest około 2 proc. dzieci w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH