Senator PiS chce zbadania wyroków skazujących osoby upośledzone psychicznie Wniosek dotyczy zbadania zasadności wyroków skazujących osoby upośledzone psychicznie na kary pozbawienia wolności Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Senator PiS, członek KRS Rafał Ambrozik twierdzi, że Krajowa Rada Sądownictwa celowo zwleka z zajęciem się jego wnioskiem o zbadanie zasadności wyroków skazujących osoby upośledzone psychicznie na kary pozbawienia wolności. Jego zdaniem KRS powinna rozpatrzyć go w trybie pilnym.

Ambrozik w rozmowie z PAP przypomniał, że w marcu br. skierował do KRS wniosek o zbadanie ewentualnych nieprawidłowości przy skazywaniu przez sądy osób niepełnosprawnych umysłowo. Dodał, że po złożeniu wniosku w Krajowej Radzie Sądownictwa powstał specjalny zespół, który miał zająć się tym problemem. Zaznaczy jednak, że od marca żadna decyzja ze strony KRS w tej sprawie nie zapadła. - Niestety z propozycji zespołu wynikało, że tak naprawdę KRS chciała sprawę zamieść pod dywan - ocenił senator.

Przypomniał ponadto, że możliwość wszczęcia postępowań dyscyplinarnych jest ograniczone czasowo. - Po pięciu latach ulega przedawnieniu. Nie wiem dlaczego to postępowanie trwa tak długo - zaznaczył. Dodał, że jego zdaniem KRS powinna zająć się tym problemem w trybie pilnym.

Ambrozik, we wniosku do KRS napisał, że istnieje "bardzo poważny problem skazywania przez polskie sądy na karę pozbawienia wolności osób upośledzonych psychicznie, bez badań psychiatrycznych, często z pogwałceniem ich praw do obrony, a w wielu przypadkach osób być może niewinnych i zbyt bezradnych, by się bronić".

Senator powołał się w nim na opinię Rzecznika Praw Obywatelskich z września 2015 r., zgodnie z którą, w zakładach karnych i aresztach jest wiele osób z niepełnosprawnością, których nie powinno tam być. Senator przypomniał ponadto we wniosku, że RPO zakwestionował 36 postępowań dotyczących takich osób.

"Skala nadużyć sądowych wobec osób upośledzonych i skala krzywd wyrządzonych tym ludziom wymaga zainteresowania i interwencji Krajowej Rady Sadownictwa. Rada tyle razy stawała w obronie sądów przed krytyką, niech więc raz stanie w obronie ludzi najsłabszych, bezradnych, upośledzonych, krzywdzonych przez sądy. Niech Krajowa Rada Sadownictwa zbada te sprawy i podejmie stosowne działania naprawcze" - napisał Ambrozik.

"Zwracam się ze sprawą, która dotyczy drastycznego łamania w polskich sądach praw osób upośledzonych psychicznie, z prośbą o podjęcie stosownych działań prawnych zmierzających do naprawienia wyrządzonych krzywd i zapobieżenia im na przyszłość, a także w celu wykorzystania tych informacji do niezbędnych działań naprawczych w sądownictwie" - wskazywał Ambrozik we wniosku przesłanym do KRS 28 marca br.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH