Senat: zgłoszono poprawki ws. komisji lekarskich podległych MSW   Fot. Archiwum

Usunięcie wadliwych zapisów z przepisów przejściowych jest jednym z celów poprawek zaproponowanych w środę (29 października) przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji do ustawy o komisjach lekarskich podległych MSW.

Łącznie senatorowie z komisji zgłosili ponad 20 poprawek do tej ustawy - większość ma charakter redakcyjny.

Przyjęta przez Sejm w pierwszej połowie października ustawa wprowadza dwuinstancyjny system orzecznictwa lekarskiego, a w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich - jedną kategorię niezdolności do pełnienia służby. Ujednolica także orzecznictwo lekarskie dla funkcjonariuszy i kandydatów do służby w sześciu formacjach mundurowych: policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennej.

Senatorowie pytali o potrzebę uchwalenia takiej ustawy i możliwość pozostawienia części przepisów zawartych w nowej ustawie na poziomie rozporządzeń. Przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych argumentowali, że przepisy te nie mogą pozostać w rozporządzeniach.

- Są to sprawy, które muszą być regulowane na poziomie ustawowym, bo chodzi o ingerencje w sfery prywatności i zdrowia funkcjonariuszy. Kwestie stwierdzania stanu zdrowia i ustalania uszczerbków na zdrowiu bezsprzecznie wymagają ustawy - mówił Marcin Wereszczyński z departamentu prawnego MSW. Dodał, że w porównaniu z obecnym stanem prawnym wprowadzono przebudowaną strukturę komisji lekarskich.

Jedna z poprawek komisji senackiej ma naprawić przepis przejściowy. Zgodnie bowiem z obecnym jego brzmieniem przez jeden dzień nie istniałyby żadne komisje lekarskie: dotychczasowe komisje zostałyby już zniesione, a nowe, przewidziane przez ustawę, jeszcze nie zaczęłyby funkcjonować.

Ustawa przewiduje nowy model funkcjonowania komisji lekarskich do oceny zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów na funkcjonariuszy - rejonowe komisje lekarskie i centralną komisję lekarską. Obecnie komisje działają w trójinstancyjnym modelu: pierwszą decyzję wydaje wojewódzka komisja lekarska, od tej decyzji można się odwołać do okręgowej komisji lekarskiej, a od decyzji okręgowej komisji przysługuje skarga do centralnej komisji lekarskiej.

Ustawa ponadto ujednolica kategorie zdolności kandydatów do służby, wprowadzając dwie kategorie - zdolny i niezdolny do służby, a dla funkcjonariuszy wprowadza kategorie: A - "zdolny do służby", B - "zdolny do służby z ograniczeniem", C - "niezdolny do służby".

Orzeczenia oprócz konkretnej kategorii będą zawierały także jedno ze sformułowań: "zdolny do służby", "trwale niezdolny do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku", "czasowo niezdolny do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku", "zdolny do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku" i "trwale niezdolny do służby".

Zmiany - jak wskazywano w uzasadnieniu rządowego projektu ustawy - mają doprowadzić do utworzenia 110 etatów lekarzy orzeczników, w ramach 16 komisji rejonowych i komisji centralnej, oraz 50 etatów pracowników wspomagających działalność komisji. Według szacunków autorów projektu wynagrodzenia tych osób w 2015 r. wyniosą w sumie ponad 12 mln zł. Ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH