Senat za ratyfikacją Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Senat poparł w piątek (6 lipca) ustawę upoważniającą prezydenta Bronisława Komorowskiego do ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych. W dokumencie podkreśla się znaczenie, jakie dla niepełnosprawnych mają samodzielność i niezależność.

Za ratyfikacją Konwencji opowiedziało się jednogłośnie 79 senatorów.

Jak poinformował podczas senackiej debaty Mieczysław Augustyn (PO), Polska ratyfikuje konwencję z zastrzeżeniami. Pierwsze ma związek ze stojącymi w sprzeczności z konwencją zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w których jest mowa o tym, że osoba upośledzona umysłowo lub chora psychicznie może zawrzeć małżeństwo tylko wtedy, gdy sąd wyrazi na to zgodę i jeśli nie zagraża to przyszłości związku albo potomstwu.

Drugie zastrzeżenie dotyczy ubezwłasnowolnienia.

- Dziś w Polsce całkowicie ubezwłasnowolnionych jest ok. 70 tys. osób, a częściowo ubezwłasnowolnionych - 11 tys. Ubezwłasnowolnienie orzeka sąd w przypadku, gdy konieczne jest ustanowienie opieki dla osoby niezdolnej do samodzielnego podejmowania decyzji. Trzeba dokonać przeglądu przepisów z tego zakresu i spełnić wymagania konwencji, to znaczy ograniczyć stosowanie ubezwłasnowolnienia do absolutnego minimum, i rząd podejmuje takie zobowiązanie - podkreślił Augustyn.

Jak dodał, rząd zadeklarował, że dostosuje prawo do wymogów konwencji tak, by oba powyższe zastrzeżenia można było wkrótce wycofać.

W trzecim zastrzeżeniu Polska zastrzega sobie taką interpretację art. 23 (dotyczącego likwidacji dyskryminacji osób niepełnosprawnych we wszystkich sprawach dotyczących małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa i związków), która szanować będzie nasze rozstrzygnięcia w zakresie warunków przerywania ciąży.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy Jarosław Duda przekonywał, że konwencja daje osobom z różnymi niepełnosprawnościami poczucie i prawo normalnego, pełnego uczestnictwa w otwartym społeczeństwie.

- Ta konwencja to jest tylko etap, bardzo istotny krok, który umożliwi nam dalsze intensywne prace nad tym, aby te osoby, które dzisiaj niejednokrotnie są wykluczone, miały prawo i możliwość funkcjonowania w otwartym społeczeństwie poprzez rehabilitację społeczną, ale głównie rehabilitację zawodową - mówił.

Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa osób niepełnosprawnych. Została przyjęta w grudniu 2006 r. i weszła w życie 3 maja 2008 r. Do połowy marca 2012 r. podpisały ją 153 państwa, a jej stronami jest 112 krajów. Polska podpisała konwencję w marcu 2007 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH