Senat: współpraca z RPO w uchwalaniu zmian dot. praw człowieka

Senat będzie współpracował z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w realizacji zmian ustawodawczych ważnych dla Rzecznika z punktu widzenia praw człowieka. We wtorek (4 marca) Irena Lipowicz rozmawiała o tym jako gość na posiedzeniu prezydium Senatu.

RPO Irena Lipowicz wskazała te problemy, którymi ustawodawca musi się zająć. Wśród problemów do załatwienia RPO wymieniła m.in. kwestię ustawy o kompensacie państwowej, uchwalonej w 2009 r., która miała m.in. zapewnić ofiarom przestępstw środki na leczenie urazów wynikłych z przestępstwa. Ustawa ta jednak - jak od dawna ocenia Lipowicz - "jest martwa i szkodliwa" i wymaga zmian, bo jej konstrukcja nie pozwala ofiarom korzystać z zawartych tam zapisów. RPO oświadczyła, że docenia senacką inicjatywę zmiany tej ustawy.

Kolejną kwestią do bezzwłocznego zajęcia się przez Senat jest - według RPO - sytuacja pacjentów zakładów psychiatrycznych. Jak powiedziała Rzecznik, uczestnicy prezydium Senatu byli zgodni co do tego, że powinno się uchwalić, iż osoby przebywające w zakładach psychiatrycznych powinny mieć reprezentanta ustawowego - obecnie nie jest to obowiązkowe.

Następna sprawa, co do której Rzecznik i Senat chcą podejmować inicjatywę ustawodawczą, to problem ludzi wyrzuconych ze swych mieszkań przez nowych właścicieli zreprywatyzowanych domów.

- Rzecznik nie ma prawa wnoszenia projektów ustaw, ale wolno mu kierować impulsy ustawodawcze do organów uchwalających prawo - podkreśliła prof. Irena Lipowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH