Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczącej zasiłków chorobowych

Senat skierował w czwartek (21 lutego) do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Projekt dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a dotyczy ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Za skierowaniem projektu do Sejmu było 82 senatorów, nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Celem projektu jest zbliżenie sytuacji prawnej ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, którego niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia chorobowego do sytuacji ubezpieczonego będącego pracownikiem. Chodzi o to, by podstawę wymiaru zasiłku stanowiło wynagrodzenie, które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc. Dotychczas podstawą było wynagrodzenie za niepełny miesiąc.

Różnica między obiema grupami - będąca przedmiotem wyroku Trybunale Konstytucyjnym - polega na tym, że w przypadku pracowników, u których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc.

Takiej regulacji nie ma natomiast w przypadku przedsiębiorców. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca przepracował niepełny miesiąc, dostaje zasiłek liczony tak, jakby przychód z niepełnego miesiąca był przychodem całego miesiąca. W konsekwencji w przypadku przedsiębiorcy stawka zasiłku jest znacznie mniej korzystna od stawki zasiłku, którą w porównywalnych warunkach otrzyma pracownik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH