Senat skierował do Sejmu projekt dot. refundacji składek dla niepełnosprawnych

Senat skierował w czwartek do Sejmu projekt, który ma umożliwić refundację składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnym przedsiębiorcom i rolnikom także wtedy, gdy zdarzyło im się zalegać z wpłatami na ZUS lub KRUS.

Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych został wniesiony przez senacką Komisję Rodziny i Polityki Społecznej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) refunduje niepełnosprawnym osobom prowadzącym działalność gospodarczą i rolnikom (ewentualnie rolnikom zobowiązanym do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika) obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe albo na ubezpieczenie społeczne rolników. Refundacja wynosi 30, 60 lub 100 proc. składek w zależności od stopnia niepełnosprawności.

Obecnie warunkiem refundacji jest terminowe opłacenie składek w całości. Nawet minimalne opóźnienie powoduje utratę możliwości uzyskania refundacji składek. Zdaniem autorów projektu przepis wydaje się zbyt restrykcyjny w kontekście uprawnień, jakie mają pracodawcy korzystający z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W ich przypadku, koszty płacy (w tym obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne) poniesione z opóźnieniem nie dłuższym niż 14 dni w stosunku do terminów wynikających z odrębnych przepisów, nie powodują utraty uprawnienia do otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Projekt zmierza do złagodzenia tego zapisu i stanowi, że osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą mogłyby ubiegać się o refundację składek pod warunkiem opłacenia ich składek w całości przed dniem złożenia wniosku za okres, którego składki dotyczą.

Inspiracją do powstania projektu był przypadek niepełnosprawnego przedsiębiorcy, który przez pomyłkę opłacał składki do ZUS nie do 10. dnia każdego miesiąca, lecz do 15. Z tego powodu ma teraz dług wobec PFRON-u, choć ZUS wystawił mu zaświadczenie, że nigdy nie zalegał ze składkami. Zakład uznał bowiem, że opóźnienia we wpłatach były na tyle małe, że nie naliczano mu odsetek.

Według autorów projektu odnotowano ok. 250 podobnych przypadków w całej Polsce.

Projekt ma również umożliwić umarzanie, w części lub w całości, należności pieniężnych, rozkładanie na raty spłatę tych należności lub odraczanie terminu ich płatności. Dotychczasowe przepisy umożliwiają - na wniosek dłużnika lub strony umowy - umarzanie, rozkładanie na raty lub odraczanie płatności jedynie tych należności, które mają charakter cywilnoprawny, nie mają zastosowania do należności dotyczących zwrotów pomocy przyznanej na podstawie ustawy o rehabilitacji. Projekt ma to zmienić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH