Senat przyjął dwie ustawy z pakietu zdrowotnego, są niewielkie poprawki

Senat zaproponował w czwartek (14 kwietnia) poprawki do nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz poprawki do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty poparło 51 senatorów; przeciwnych było 33; jedna osoba nie głosowała. Senat zaproponował poprawki doprecyzowujące i redakcyjne. Proponuje m.in. by przepisy ustawy weszły w życie 1 lipca, a nie 1 maja 2011 roku.

W nowelizacji ustawy zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy i staż medyczny. Jednak zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do rządowego projektu przez Sejm, studenci medycyny będą zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy.

W związku z likwidacją stażu podyplomowego, praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów. Wprowadzony ma być również obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych - dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV. Zgodnie z nowelą wprowadzony ma zostać modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego.

Senat zaproponował też poprawki do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawa ma umożliwić dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie, bez konieczności wstępowania na drogę sądową.

W głosowaniu w Senacie wzięło udział 85 senatorów; za ustawą opowiedziało się 53 senatorów, przeciwnych było 31; jedna osoba wstrzymała się od głosu. Senat zaproponował poprawki redakcyjne i doprecyzowujące.

Obecnie dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie jest możliwe tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego. Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z ustawą uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej - jak podkreśla MZ - w czasie w około siedmiu miesięcy.

Odszkodowania mają dotyczyć tylko szkód związanych z opieką szpitalną w Polsce. Komisja wojewódzka nie będzie ustalać wysokości odszkodowania. W skład komisji wejdą specjaliści z dziedzin medycyny i prawa, organizacji pacjentów, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. Orzeczenie będzie musiało być wydane w ciągu pięciu miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Propozycję odszkodowania ma przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł umowę ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego. Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta. Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Wysokość renty może wynieść do 3 tys. zł. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH