Poprawki do ustawy wprowadzającej w życie trzy ustawy zdrowotne zaproponowała w środę senacka komisja zdrowia.

Ustawa zawiera przepisy wprowadzające ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach medycznych oraz o akredytacji w ochronie zdrowia. Wszystkie były składową pakietu sześciu pakietów zdrowotnych stworzonych przez Platformę Obywatelską. W listopadzie 2008 roku prezydent Lech Kaczyński podpisał je, lecz zawetował ustawy o przekształceniu szpitali w spółki, o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej oraz ustawę wprowadzającą reformę.

W grudniu prezydenckie weto podtrzymał Sejm.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia brak ustawy wprowadzającej powoduje duże problemy interpretacyjne dotyczące przepisów znajdujących się w trzech ustawach zdrowotnych. Zapisano w niej także terminy wejścia w życie ustaw, które podpisał prezydent.

Dwie z proponowanych zmian autorstwa senator Janiny Felińskiej z Prawa i Sprawiedliwości mają charakter legislacyjny, również dwie zaś są merytoryczne. Według prawników z biura legislacyjnego i części senatorów - mogą zostać uznane za ingerencję w ustawę wykraczającą poza kompetencje Senatu.

Senator zaproponowała, aby Rzecznik Praw Pacjenta składał sprawozdanie nie tylko przed Sejmem, ale również przed Senatem. Zgłosiła również poprawkę, odrzuconą wcześniej przez Sejm, która miała wyeliminować zapis pozwalający rzecznikowi na nakładanie na organizatora strajku, zorganizowanego wbrew przepisom ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, kary do 500 tys. zł. Kara dotyczy naruszenia praw pacjenta w zakładzie opieki zdrowotnej; złamanie przepisów o rozwiązywaniu sporów musi zostać wcześniej stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, informuje PAP.

Związkowcy również postulowali o wykreślenie tego zapisu. Ich zdaniem byłoby to sprzeczne z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Władysław Sidorowicz z PO, przewodniczący komisji proponował, by przyjąć ustawę bez poprawek, jednak jego wniosek został odrzucony. Będzie zgłoszony na posiedzeniu Senatu jako wniosek mniejszości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH