Senat: poprawki do ustawy dot. opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

W środę, 9 kwietnia w Senacie odbyła się debata na temat ustawy przywracającej zasiłki odebrane w zeszłym roku części opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Komisja zarekomendowała przyjęcie jej bez poprawek, opozycja chce m.in. podwyższenia wysokości zasiłków.

Przygotowana przez rząd ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów ma zrealizować grudniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował część zapisów nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązującej od zeszłego roku. Chodziło o pozbawienie opiekunów dorosłych niepełnosprawnych nabytych już uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego. 

Domagają się tego m.in. uczestnicy protestu trwającego od blisko dwóch tygodni przed Sejmem. Senacka komisja rodziny i polityki społecznej zarekomendowała przyjęcie ustawy bez zmian. Podczas debaty zgłoszono jednak poprawki dotyczące m.in. podwyższenia zasiłków. 

Na mocy zakwestionowanej przez Trybunał ustawy część opiekunów straciła prawo do świadczenia pielęgnacyjnego obecnie przysługującego tylko rodzicom dzieci, których niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości. Od ub. roku dla opiekunów dorosłych przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on  zgodnie zkryterium dochodowym (obecnie 623 zł na osobę). 

Zgodnie z rządową propozycją opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają zwrot zaległych pieniędzy wraz z odsetkami (ok. 5,5 tys. zł). Przywrócone zostanie im również prawo do zasiłku, niezależnie od kryterium dochodowego, jednak w wysokości 520 zł - tyle wynosiło ono przed zakwestionowaną nowelizacją. W tej chwilie rodzice niepełnosprawnych dzieci dostają 820 zł.

Ustawa nie przywraca opiekunom dorosłych niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ale wprowadza nowy rodzaj zasiłku przeznaczonego specjalnie dla tej grupy. Protestujący przed Sejmem opiekunowie uważają, że ustawa nie realizuje wyroku TK. Także senatorowie uważają, że niedopuszczalne jest różnicowanie opiekunów osób niepełnosprawnych ze względu na wiek, w którym powstała niepełnosprawność.

Ustawy bronił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekonywał, że wykonuje ona zalecenia Trybunału. Podkreślił, że gdyby zrównana została wysokość wsparcia dla opiekunów dorosłych oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci i gdyby ubiegali się o nie wszyscy uprawnieni, czyli ok. 930 tys. osób, kosztowałoby to ok. 17,5 mld zł. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH