Senatorowie nie zgadzają się na zaproponowane przez prezydenta referendum w sprawie prywatyzacji szpitali. Prezydent natomiast nie popiera obowiązkowych przekształceń placówek medycznych. Nie widać końca konfliktu.

Dziś przez 4 dni będzie obradował Senat. Na początek zajmie się wnioskiem Lecha Kaczyńskiego w sprawie ogłoszenia referendum (czy jesteś za komercjalizacją służby zdrowia, która prowadzi do...). Musiałby nastąpić cud, by wniosek zyskał akceptację izby wyższej parlamentu. Cudu jednak nie będzie, bo w Senacie większość ma PO. Po tym, jak izba odrzuci prezydencki wniosek, zajmie się pakietem ustaw tzw. zdrowotnych, lub jak kto woli: reformujących system ochrony zdrowia. Tu też nie należy się spodziewać niespodzianek, choć dyskusja z pewnością będzie burzliwa. Niespodzianką jest jedynie to, że wcześniej senatorzy mieli nie zgłaszać poprawek, a ostatecznie postanowili wprowadzić kilka poprawek dotyczących spraw pracowniczych.

Po tym, jak Senat większością głosów przyjmie pakiet, trafi on na biurko prezydenta Kaczyńskiego.  Jeśli w tym czasie nie zmieni zdania, to wobec niektórych ustaw (np. o ZOZ-ach) złoży swoje weto. Złoży jej, bo już wcześniej w telewizyjnym orędziu ostrzegał koalicję, że jeśli nie będzie referendum, to będzie weto.

Dziś nie wiadomo, czy Platformie starczy siły, by odrzucić prezydencki sprzeciw. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji w SLD. Dziś – jakoby po 18.00 – ma dojść w Sojuszu do konsolidacji, dotychczas rozpołowionej, władzy. Jak zachowa się Grzegorz Napieralski, który wcześniej nie był skory do sojuszu z PO, ale też nie śnił o wspieraniu PiS? To zależy od tego, co otrzyma Sojusz od PO w zamian za poparcie jej ustaw. To także zależy od tego, co otrzymają od Napieralskiego zwolennicy usuwanego z kierownictwa Wojciecha Olejniczaka. Reasumując: wszystko jest możliwe; łącznie z tym, że Lech Kaczyński... powstrzyma się od składania weta.

Platforma zapowiada, że bez względu na to, kto ją poprze, a kto zawetuje, to i tak wprowadzi w życie reformę. Nie drogą ustawową, to inną. Dekretową? Być może. Załóżmy, że reforma – tym, czy innym sposobem – zostanie wprowadzona. Jak będzie wglądał wówczas system?

Tu posłużymy się opracowaniem „Gazety Prawnej”...

• wszystkie SP ZOZ będą przekształcone do końca 2010 roku w spółki,
• zobowiązania wymagalne SP ZOZ spłaci budżet,

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH