Senat chce stacji telefonii komórkowych w uzdrowiskach

Senat zgłosił kilkanaście poprawek do noweli ustawy dotyczącej uzdrowisk. Senatorowie proponują m.in., aby w tzw. strefach "A" i "B" uzdrowisk mogły być lokalizowane m.in. stacje bazowe telefonii komórkowej.

Ograniczeniem dla lokowania tych obiektów miałby być poziom emitowanego przez nie pola elektromagnetycznego; nie może on przekroczyć wartości dopuszczonych i określonych w Prawie ochrony środowiska dla miejsc dostępnych dla ludności.

Nowelizacja ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, którą Sejm uchwalił pod koniec stycznia, przewidywała całkowity zakaz budowy w strefie A urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, w tym także radiowych i telewizyjnych stacji nadawczych. Wyjątkiem miały być urządzenia łączności stosowane np. przez policję czy służby ratownicze – także one musiałyby spełniać normy dotyczące wielkości emisji pola elektromagnetycznego.

Nowela ustawy określa, że strefa A, czyli najbardziej chroniony obszar uzdrowisk, obejmuje budynki związane z lecznictwem i obiekty służące obsłudze pacjenta lub turysty, np. pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Te ostatnie nie mogą utrudniać funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego. W strefie A obowiązywać miałby zakaz budowy m.in. stacji paliw i obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 m kw.

Tereny zielone mają stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni strefy. W trakcie prac w Sejmie zrezygnowano z określenia minimalnej wielkości tej strefy; gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.

W strefie B, obejmującej strefę A i jej sąsiedztwo, zieleń ma zajmować co najmniej 50 proc. powierzchni. Ustawa skierowana do Senatu przez Sejm przewidywała, że w strefie C – przylegającej do strefy B i mającej wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych – udział terenów biologicznie czynnych będzie wynosić co najmniej 45 proc. Senatorowie wnieśli w piątek (4lutego) o zmniejszenie tego wskaźnika do wartości 35 proc.

Kolejna poprawka Senatu zakłada, że przewidywany zakaz budowy w strefie A jedno- i wielorodzinnych budynków mieszkalnych nie będzie dotyczyć osób, które uzyskały prawo do nieruchomości przed październikiem 2005 roku, czyli przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy.

Nowelizacja uchwalona przez Sejm przewidywała zaś, że zakaz nie będzie dotyczyć osób, które uzyskały takie prawo przed dniem jej wejścia w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH