Senat chce poprawek w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia

Senat zaproponował w czwartek (14 kwietnia) poprawki do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Dzięki ustawie możliwe będzie umawianie się na wizyty do lekarzy online, monitorowanie statusu na liście oczekujących i elektroniczne przypominanie o terminie wizyty.

Podczas prac sejmowych nad ustawą zastrzeżenia do jej zapisów zgłaszał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Po zgłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia na etapie prac w Senacie poprawek dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych, ustawa zyskała akceptację GIODO.

Jedna z poprawek, do której przychylił się w czwartek Senat, określa, że administratorem danych gromadzonych w rejestrach medycznych jest minister zdrowia.

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Możliwe będą: dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.

Ustawa przewiduje także tworzenie cyfrowych rejestrów medycznych, które zawierałyby m.in. dane dotyczące pacjentów, szpitali, praktyk lekarskich i pracowników. W ramach systemu informacji medycznej możliwe będzie gromadzenie danych nt. wydanych i zrealizowanych recept, skierowań, zleceń.

Dzięki SIM wykrywanie patologii polegających np. na realizowaniu recept wystawionych na osoby nieżyjące, fałszowanie recept, fałszowanie rozliczeń, ma być możliwe już na etapie realizacji recepty.

Ustawę poparło 55 senatorów, przeciwnych jej było dwóch senatorów, 29 wstrzymało się od głosu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH