Senacka komisja przyjęła projekt zmian w kompensatach (m.in. na leczenie) dla ofiar przestępstw

Projekt zmian w państwowych kompensatach dla ofiar niektórych przestępstw przyjęła w czwartek (17 lipca) senacka komisja praw człowieka. Projekt ma zmienić generalną zasadę - kompensata nie będzie przysługiwała ofiarom przestępstwa, tylko szerzej - czynu zabronionego.

Taka zmiana w ustawowym zapisie spowoduje, że z kompensat będzie mogła skorzystać większa liczba osób, np. pokrzywdzeni w przypadku, gdy nie jest znany sprawca lub jest on niepoczytalny.

Senacki projekt zakłada możliwość przyznania zaliczki na kompensatę, która dla ofiar czynów zabronionych, lub ich najbliższych - np. w przypadku śmierci ofiary, ma być realną pomocą w trudnej sytuacji. Środki na koszty pogrzebu, leczenia czy rehabilitacji będzie można uzyskać od razu, nie czekając na przeciągającą się procedurę sadową.

RPO zarzucała ustawie w obecnym kształcie, że kompensatę uzyskiwali zamożni ludzie, których było stać na wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją, które później odzyskiwali. - Osoby, których nie stać na te wydatki, nie miały podstawy do skorzystania z kompensaty, a nie takie było założenie ustawy - przekonywała Lipowicz.

Senackie zmiany w ustawie miałyby objąć też przypadek, gdy poszkodowana w wyniku czynu zabronionego osoba przebywa w szpitalu i jest nieprzytomna. Obecnie, żeby uzyskać kompensatę od państwa, rodzina musiałaby przeprowadzić procedurę ubezwłasnowolnienia. Zgodnie z nowym zapisem jej prawa będzie mogła wykonywać - w zakresie ubiegania się o kompensatę - osoba, pod której pieczą ofiara czynu zabronionego pozostaje.

Teraz przygotowanymi w komisji zapisami zajmie się Senat na plenarnym posiedzeniu. Senackie projekty trafiają potem do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH