Sejmowe komisje przeciwne większości poprawek do ustawy o uzgodnieniu płci Fot. archiwum

Dwie sejmowe komisje - zdrowia oraz sprawiedliwości i praw człowieka - opowiedziały się we wtorek (8 września) za odrzuceniem większości poprawek zgłoszonych przez Senat do ustawy o uzgodnieniu płci. Senat chciał m.in. zmiany tytułu ustawy na "o zmianie oznaczenia płci".

Zgodnie z harmonogramem posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się w środę (9 września), posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji w nocy ze środy na czwartek.

Sejm uchwalił ustawę o uzgodnieniu płci pod koniec lipca. Ma ona uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę. Ustawa dotyczy wyłącznie procedur prawnych, nie dotyka kwestii medycznych. W myśl jej zapisów wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim.

Na początku sierpnia Senat zgłosił do ustawy poprawki. Izba zaproponowała m.in., by zmienić jej tytuł na "o oznaczeniu płci". Konsekwencją byłaby zmiana używanej w ustawie terminologii. Senatorowie wskazywali, że termin "zmiana oznaczenia płci" był wcześniej używany w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Sejmowe komisje wniosły o odrzucenie tych propozycji, przychylając się do stanowiska Biura Legislacyjnego. W ocenie BL termin "zmiana oznaczenia płci" mówi jedynie o kwestii technicznej i nie oddaje ducha ustawy. Stanowisko Biura poparł wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

Posłowie chcą też odrzucenia poprawki, która stanowi, że przed wydaniem orzeczenia w tego typu sprawie sąd wysłucha wnioskodawcę w obecności biegłego psychologa i psychiatry, a w przypadku, gdy wnioskodawca posiada małoletnie dzieci - także biegłego z zakresu psychologii dziecięcej. Także w tej poprawce senatorowie użyli terminu "zmiana oznaczenia płci", więc jej przyjęcie - jak wskazywano podczas posiedzenia komisji - skutkowałoby niespójnością ustawy.

Jeśli Sejm zdecyduje się odrzucić tę poprawkę Senatu, będzie to oznaczać powrót do zapisu, że wniosek o uzgodnienie płci jest rozpatrywany w terminie trzech miesięcy od dnia zgłoszenia. Sąd będzie też mógł ograniczyć postępowanie dowodowe do dowodów z dokumentów załączonych do wniosku i dowodu z przesłuchania wnioskodawcy.

Jedna z dwóch poprawek Senatu, które poparły sejmowe komisje, mówi, że informacje z dotychczasowych dokumentów - wydanych przed zmianą płci metrykalnej - mogą być udostępnione nie tylko wnioskodawcy i sądowi, co przewiduje ustawa, ale też prokuratorowi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH