Sejmowa komisja zdrowia za zmianami w IOWISZ-u Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej dotyczy Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Fot. PTWP

O opinię w sprawie planowanych inwestycji będą mogły występować podmioty świadczące inne rodzaje opieki medycznej - np. rehabilitację czy opiekę długoterminową - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy dot. IOWISZ, który we wtorek (10 kwietnia) pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z pieniędzy publicznych dotyczy Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

Zaproponowane zmiany mają m.in. poszerzyć dostęp do opiniowania celowości inwestycji dla podmiotów leczniczych. Dotychczas o wydanie opinii mogły się ubiegać szpitale, podmioty świadczące ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i podstawową opiekę zdrowotną. Po zmianach o opinię będą mogły występować podmioty świadczące inne rodzaje opieki medycznej, np. rehabilitację lub opiekę długoterminową.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala poinformowała na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, że w latach 2016-2018 złożono 1426 wniosków, 213 - do ministra zdrowia, a 1213 do wojewodów. Łącznie - jak podkreśliła wiceminister - wydano 978 opinii, z czego 833 było pozytywnych.

Głowala powiedziała, że "możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie opinii o celowości inwestycji będzie miała charakter obligatoryjny".

Zaznaczyła, że obowiązek przedłożenia wniosku nie będzie dotyczył inwestycji, która ma być sfinansowana lub współfinansowana z dotacji w wysokości nie wyższej niż milion złotych, uzyskanej przez podmiot leczniczy podlegający ministrowi obrony narodowej lub ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

W dyskusji nad projektem Beata Małecka-Libera (PO) oceniła, że ma on na celu "scentralizowanie ochrony zdrowia". Posłanka pytała, dlaczego o opinie nie będą mogły występować wszystkie podmioty lecznicze. "Nie ma np. stomatologii, nie ma medycyny pracy" - wymieniła.

Wiceminister podkreśliła, że "opinia IOWISZA, która przekłada się później na konkretne oceny, jest oparta o mapy potrzeb zdrowotnych". Jak powiedziała, w zakresie medycyny pracy i stomatologii nie określono takich potrzeb. Zapowiedziała jednocześnie, że MZ będzie stopniowo włączać te dziedziny, "dla których mapy potrzeb zdrowotnych są utworzone".

Posłowie pytali także o powody wyłączenia z oceny wszystkich podmiotów leczniczych, których organem założycielskim jest MON i MSWiA.

- IOWISZ będzie dotyczył tych podmiotów leczniczych, które podlegają ministrom: obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. Zwolnienie jest tylko z inwestycji do miliona złotych - przypomniała Głowala. Tłumaczyła, że są to "zakupy wynikające ze szczególnego charakteru, które są ściśle tajne". - Często potrzebna jest szybkość wykonania zakupów, które są niezbędne dla obronności i bezpieczeństwa kraju - podkreśliła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH