
Wprowadzenie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w przypadkach, gdy dochodzi do nieprawidłowości w wystawianiu ulg - to jedno z głównych założeń projektu nowelizacji ustawy, który we wtorek (8 września) poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.
Podczas posiedzenia komisji odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Poseł Sławomir Piechota (PO) powiedział, że jednym z głównych celów projektowanych zmian jest "tworzenie warunków zapewniających stabilność funkcjonowania PFRON". Wyjaśniał, że Funduszowi zagraża "wyrwa w przychodach () powodowana narastającą liczbą udzielanych ulg". Dodał, że przeprowadzane kontrole wykazują, że znaczna część ulg jest udzielana bezpodstawnie. Projekt noweli zakłada wprowadzenie wpłat na Fundusz w przypadkach, w których obecnie dochodzi do nieprawidłowości w ich wystawianiu (np. w przypadkach wystawiania ulg przez podmiot nieuprawniony lub opóźnienia w wystawianiu informacji o wysokości ulg).
Kolejnym celem projektowanej ustawy - zaznaczył Piechota - jest "wprowadzenie nowego standardu dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność". Jak wyjaśnił, obecnie niektóre osoby mają problem z udokumentowaniem swojej niepełnosprawności np. podczas podróży zagranicznych. Autorzy projektu chcą, by na legitymacji znalazły się m.in. okres jej ważności i zdjęcie osoby uprawnionej do korzystania z niej, a także by było wskazane orzeczenie, na podstawie którego została wystawiona.
Piechota zaznaczył, że projekt noweli ma też doprecyzować wiele przepisów i uporządkować istniejący system, np. poprzez zwolnienie zakładów opiekuńczo-leczniczych z konieczności wpłat na PFRON, tak jak jest to w przypadku domów pomocy społecznej. Autorzy projektu argumentują, że mimo, że osoby przebywające w zakładach opiekuńczo-leczniczych nie zawsze mają orzeczenie o niepełnosprawności, to jednak "ich sytuacja zdrowotna w sposób oczywisty wskazuje na taki stan".
Ponadto w projekcie m.in. ustala stany zatrudnienia i wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a także reguluje zasady pokrywania kosztów podróży członków Krajowej Rady Konsultacyjnej.
Piechota przyznał, że autorzy noweli otrzymali do niej liczne uwagi, w związku z tym przygotowany został szereg zmian. Wiele wątpliwości wzbudziła np. propozycja wyłączenia z prawa do udzielania ulg usług polegających na świadczeniu najmu, dzierżawy i leasingu. Poseł powiedział, że po analizie autorzy projektu doszli do wniosku, że "są wątpliwości co do obiektywnego wydzielenia takiego zakresu usług, jeżeli jest to związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych". Zaznaczył jednak, że wprowadzone zostaną inne kryteria oceny, na ile osoby niepełnosprawne są zaangażowane przy realizacji tego rodzaju usług.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 10:30 Częstochowa: ponad 2 mln zł dla miejskiego szpitala na pokrycie długów
- 10:15 Małopolskie: oczy uczniów pod opieką specjalistów
- 10:00 Sopot: kolejny etap inwestycji w placówkę z porodówką
- 09:40 Szczecinek: samorząd miasta umożliwił szpitalowi wzięcie kredytu
- 09:20 GIS zapowiada kontrole gastronomii w sezonie letnim
- 09:00 Radom: w ramach bezpłatnych badań wykrywających nowotwory głowy i szyi przebadano już...
- 08:43 Tętnicze nadciśnienie płucne - jak skutecznie je leczymy?
- 08:20 Prekursorkę domowej opieki nad chorymi ogłoszą wkrótce błogosławioną
- 1 Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje, że dyrektorzy szpitali będą pod specjalnym nadzorem
- 2 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 3 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 4 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 5 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 6 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 7 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 8 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych