Sejmowa komisja rolnictwa przeciwko dyrektywie tytoniowej

Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła w czwartek (24 stycznia) dezyderat w sprawie unijnego projektu dyrektywy tytoniowej. Posłowie zaapelowali do rządu, by sprzeciwił się zakazowi produkcji papierosów mentolowych, tzw. slimów oraz standaryzacji opakowań.

Jak wyjaśniał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, nie ma jeszcze uzgodnionego stanowiska rządu - istnieje jedynie projekt, który ma być dopracowany do środy. Dodał, że według jego zapisów, Polska sprzeciwi się zakazowi sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim.

Resort rolnictwa został zobowiązany do przygotowania projektu stanowiska rządu w tej sprawie, uwzględniając opinie ministerstwa: rolnictwa, finansów i gospodarki. Projekt ten ma być przesłany następnie na Komitet do Spraw Europejskich MSZ.

- Postrzeganie treści dyrektywy różni się w poszczególnych resortach. Z jednej strony musi być uwzględniona szkodliwość palenia i koszty ponoszone na leczenie chorób związanych z tytoniem, z drugiej natomiast względy ekonomiczne i społeczne - mówił wiceminister zdrowia. Dodał, że z powodu papierosów umiera rocznie 90 tys. osób, co stanowi 25 proc. wszystkich zgonów w kraju. Według wiceministra w Polsce pali papierosy 9 mln osób.

Stanowisko resortu rolnictwa dotyczące projektu dyrektywy tytoniowej jest negatywne m.in. ze względu na uprawę tytoniu w Polsce - poinformował z kolei wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Zaznaczył, że Polska jest największym producentem wyrobów tytoniowych: ich eksport to 36 proc. wartości eksportu produktów rolno-spożywczych. Dodał, że wpływy do budżetu w 2012 r. z tytułu akcyzy na papierosy wyniosły 20 mld zł.

Podkreślił, że uprawą tytoniu zajmują się całe rodziny, głównie w małych gospodarstwach, dla których praktycznie nie ma alternatywy zmiany profilu produkcji.

W przyjętym w czwartek dezyderacie, posłowie zwracają uwagę, że "rozwiązania zaproponowane przez Komisję Europejską będą miały negatywny wpływ na sytuację polskich plantatorów tytoniu oraz innych uczestników rynku wyrobów tytoniowych".

W ocenie MSZ, prace w UE nad dyrektywą prawdopodobnie potrwają około 2 lat, a nowe przepisy mogą wejść w życie w roku 2015 lub 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH