Sejmowa Komisja Zdrowia: "tak" dla ustawowego przywrócenia stażu podyplomowego i coś jeszcze... Przywrócony zostanie staż lekarski, upubliczniane wg projektu mają być też pytania i odpowiedzi z egzaminów, ale dopiero po 5 latach. Fot. Fotolia

Sejmowa komisja przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Na ich mocy przywrócony zostanie staż lekarski. Upubliczniane projektu mają być też pytania i odpowiedzi z egzaminów, ale dopiero po 5 latach.

Sejmowa komisja zdrowia zajęła się we wtorek ( 4 października) projektem  o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Komisja przyjęła poprawki do tego projektu zgłoszone przez posła Tomasza Latosa (PiS).

Chodziło m.in o upublicznianie pytań z LDEK i LEK. Zgodnie z przyjętymi przepisami te maja być publikowane po 5 latach od danego egzaminu.

Najważniejsza zmianą jest przywrócenie obowiązkowego stażu. Jego likwidację  wprowadziła kilka lat temu minister zdrowia Ewa Kopacz. Miało to przyspieszyć kształcenie lekarzy. Uczelnie dostały czas na przygotowanie się do tej zmiany, i do tej pory jeszcze nie ma na rynku lekarzy bez stażu. 

Resort zdrowia argumentując przywrócenie stażu podkreślał, że ma na względzie dobro pacjentów i lepsze przygotowanie do zawodu młodych lekarzy. 

W trakcie prac komisji odrzucono poprawkę dotycząca podniesienia wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów. W uzasadnieniu tej decyzji tłumaczono, że te kwestie będą uregulowane w osobnym rozporządzeniu ministra. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH